نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عملکرد دستگاه ازن ژنراتور و اجزای اصلی آن

عملکرد دستگاه ازن ژنراتور و اجزای اصلی آن


گاز ازن خاصیت اکسیداسیون و ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی دارد و می تواند عوامل میکروبی و ترکیبات آلی که موجب تولید رنگ، بو و طعم نامطبوعی می شوند، را به طور کامل از بین ببرد. به دلیل این ویژگی منحصر به فرد گاز ازن، در سال 1906 میلادی، دستگاه هایی موسوم ازن ژنراتور یا ازن ساز تولید شدند و امروزه از این دستگاه ها در بسیاری مصارف صنعتی و نیز جهت تصفیه و گندازدایی آب استفاده می گردد. در این مقاله قصد داریم که با کارکرد دستگاه ازن ژنراتور و قطعات مهمی که در این دستگاه وجود دارند، آشنا شویم.

اجزای اصلی دستگاه ازن ژنراتور

دستگاه ازن ژنراتور می تواند با تبدیل اکسیژن دو اتمی به مولکول های سه اتمی ازن، اکسید کننده قویی جهت تصفیه و گندزایی در مصارف مختلف تولید کند و از گاز ازنی که به این روش تولید می شود میتوان به منظور ضدعفونی کردن آب، هوا و سطوح و هر آنچه در محیط وجود داشته باشد، استفاده نمود. دستگاه های ازن ژنراتورها به طور کلی دارای دو نوع خانگی و صنعتی می باشند و ساختمان اصلی این دستگاه، از دو بخش مهم Drive و Tube ساخته شده است. عملکرد این دو بخش دستگاه ازن ژنراتور به صورت زیر می باشد:


•    بخش درایو (Drive): این بخش نقش اصلی ایجاد جریان الکتریکی با ولتاژ بسیار بالا مورد نیاز بخش Tube در دستگاه ازن ژنراتور را بر عهده دارد. بخش درایو از قسمت های اصلی یکسوساز، منبع تغذیه جریان AC یا DC، بخش Boost transforme و بخش اینورتر (inverter) تشکیل شده است. این منبع تغذیه می تواند برق متناسب شهری را به برق مستقیم مورد نیاز در دستگاه تبدیل کرده، سپس در بخش inverter مجدداً جریان برق مستقیم به جریان متناوب تبدیل می گردد. معمولا در بخش اینورتر فرکانس خروجی را بیشتر از 20 کیلوهرتز در نظر می گیرند. در قسمت پایانی بخش درایو در دستگاه ازن ژنراتور یک یکسوکننده و فیلتر وجود دارد که می تواند ولتاژ مستقیم خروجی از این بخش را در محدوده مشخصی تنظیم کند.

•    بخش Tube: این بخش در دستگاه ازن ژنراتور ماده پلاسمای لازم جهت تولید گاز ازن و تجزیه گاز اکسیژن هوا را تولید می کند. جهت تولید اکسیژن مورد نیاز در دستگاه ازن ژنراتور از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می گردد و این اکسیژن پس از تولید وارد بخش Tube خواهد شد.

مکانیزم تولید ازن در دستگاه ازن ژنراتور


در دستگاه ازن ژنراتور با نزدیک شدن دو صفحه رسانا، ولتاژ بسیار زیادی تولید می شود. با اعمال فشار بالا در دستگاه، هوایی که در میان این دو صفحه وجود دارد، یونیزه شده و پدیده ای موسوم به کرونا ایجاد می گردد. این پدیده در دستگاه ازن ژنراتور به شکل هاله هایی که عمدتاً در اطراف سیم های فشار قوی می باشد دیده می شود. با قرار گیری ماده دی الکتریک مناسبی میان صفحات رسانا، فرایند تخلیه الکتریکی با ایجاد میدان بزرگی همراه خواهد بود.

محیط پلاسمایی که در اثر یونیزه شدن هوا در فضای میان دو صفحه ایجاد می شود، سبب تبدیل اکسیژن به گاز ازن خواهد شد. همان طور که می دانیم، گاز اکسیژن حدود 20 درصد از هوا را تشکیل می دهد و استفاده از آن جهت تولید ازن چندان مناسب نمی باشد. اگر اکسیژن استفاده شده در این فرایند که وارد بخش Tube می شود، دارای خلوص بالایی باشد، بازده دستگاه ازن ژنراتور افزایش خواهد یافت. به این خاطر از دستگاه اکسیژن ساز به منظور تولید اکسیژن مورد نیاز استفاده می گردد و اکسیژن پس از تولید وارد دستگاه ازن ژنراتور می شود.

فروشگاه تجهیزات تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه ازن ژنراتور مرغوب به سراسر کشور است که با بهترین مواد اولیه و پیشرفته ترین تجهیزات صنعتی تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه ازن ژنراتور را دارید، برای سهولت در انتخاب خود با کارشناسان فروش آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید