نویسنده: راضیه کوه پیمانی

ایرادات رایج در سوئیچ فشار بالای دستگاه تصفیه آب خانگی

ایرادات رایج در سوئیچ فشار بالای دستگاه تصفیه آب خانگی


امروزه بسیاری از افراد برای تامین آب آشامیدنی روزانه خود از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می کنند. خوب است بدانید که فرآیند فیلتراسیون در این دستگاه به صورت دائم صورت نمی گیرد و در مواقعی که آب درون مخزن، هنوز تخلیه نشده است یا فشار مخزن کمتر از مقدار تنظیم شده نباشد، پمپ تصفیه آب روشن نخواهد شد. در دستگاه تصفیه آب خانگی دو قطعه به نام سوئیچ های قطع کن فشار بالا و فشار پایین وجود دارند که به نوعی محافظ پمپ تصفیه آب محسوب می گردند. این سوئیچ ها به صورت خودکار و هوشمند در دستگاه تصفیه آب خانگی کار می کنند و به آنها سنسور قطع کن فشار بالا و فشار پایین نیز گفته می شود. در این مقاله قصد داریم که به ایرادات رایجی که معمولا در سوئیچ فشار بالا ایجاد می گردد، بپردازیم.

مشکلات متداول در سنسور قطع کن فشار بالا

برای آنکه پمپ و دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت مکرر کار نکنند، سوئیچ قطع فشار بالا به صورت متوالی با پمپ در مدار قرار گرفته و به منزله یک کلید قطع و وصل پمپ تصفیه آب در دستگاه محسوب می شود. در این صورت در مواقعی که فشار آب درون مخزن بالا است، این سوئیچ باعث قطع جریان در مدار شده و فرایند فیلتراسیون در دستگاه را متوقف می کند. برخی از ایرادات متداول در سوئیچ قطع فشار بالا، به شرح زیر هستند:


•   اگر سوئیچ فشار بالا نتواند فشار آب موجود در مخزن را به درستی اندازه گیری کند، این مسئله عمدتاً سبب روشن و خاموش شدن ناگهانی دستگاه تصفیه آب و کارکرد نامطلوب دستگاه خواهد گردد. اتصال نامناسب این سوئیچ در دستگاه تصفیه آب نیز می تواند مانع روشن شدن دستگاه شود.


•    اگر فشار سوئیچ به درستی تنظیم نگردیده باشد و فشار بیش تر از مقدار مجاز تنظیم گردد، این مسئله می تواند باعث ایجاد فشار بسیار بالا در دستگاه و مشکلاتی نظیر پارگی یا ترکیدگی تیوپ مخزن شود. تنظیم این فشار بر روی مقدار بسیار پایین نیز سبب کاهش حجم آب ذخیره شده در مخزن خواهد گردید. تنظیم سوئیچ فشار بالا در دستگاه تصفیه آب خانگی، امری بسیار حساس است و باید توسط تکنسین مجرب تصفیه آب صورت بگیرد.


•    بروز نشتی در دستگاه تصفیه آب خانگی نیز می تواند سبب شکستگی سوئیچ فشار بالا و خرابی اتصالات دستگاه شود. اگر ایجاد این مشکل، به دلیل اتصال اشتباه شیلنگ تصفیه آب باشد، بایستی که شیلنگ را باز نموده و مجدداً آن را به محل مناسب متصل کرد.


نحوه تنظیم سوئیچ فشار بالا

اگر سوئیچ فشار بالا به درستی کار کند، با بستن شیر برداشت و شیر مخزن باید سوئیچ عمل کرده و پمپ تصفیه آب را خاموش کند. در غیر این صورت، اگر پمپ به کارکرد خود در دستگاه ادامه دهد، به احتمال بالا این سوئیچ معیوب می باشد. جهت چک کردن این مسئله بایستی سوئیچ فشار بالا را از دستگاه جدا نموده و توسط اتصال اهم متر به دو سر سوئیچ، میزان مقاومت دو سر آن را اندازه گیری نمود. اگر سوئیچ فشار بالا در مقابل عبور جریان الکتریکی مقاومتی از خود نشان ندهد، این مسئله نشان دهنده سوختن و خرابی این قطعه می باشد.

مطلب پیشنهادی: خرید آنتی اسکالانت

در برخی مواقع شاید مشاهده کنید که پس از پر شدن منبع تصفیه آب یا بستن شیر مخزن، زمان زیادی طول می کشد که سوئیچ فشار بالا در دستگاه عمل کرده و پمپ تصفیه آب را خاموش کند. در این حالت لازم است که میزان حساسیت سوئیچ فشار بالا را افزایش دهید. روی این سوئیچ یک پیچ شش ضلعی به نام پیچ آلن تعبیه شده است. توسط آچار آلن این پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، در این کار فاصله زمانی بین فرایند پر شدن مخزن و توقف پمپ کاهش می یابد. چرخاندن پیچ در جهت ساعت گرد نیز موجب افزایش این زمان خواهد شد. باید دقت داشته باشید که انجام این کار به مهارت و دانش فنی بسیار بالایی احتیاج دارد و باید توسط متخصص مربوطه صورت بگیرد.

اگر فرایند تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب شما با اختلال مواجه است و دستگاه به درستی کار نمی کند، به منظور رفع این مشکل و جلوگیری از خرابی بیشتر در دستگاه، از تکنسین مجرب تصفیه آب کمک بگیرید.  

سایت تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی تایوانی به سراسر ایران می باشد که با پیشرفته ترین تجهیزات صنعتی و تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند. اگر دستگاه تصفیه آب شما به خوبی عمل نمی کند، به منظور رفع این مشکل و مشورت با کارشناسان تصفیه آب با راه های ارتباطی وب سایت آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید