نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آشنایی با انواع روش تصفیه آب

آشنایی با انواع روش تصفیه آب


بسیاری از منابع آبی در سراسر دنیا حاوی مقادیر زیادی املاح و آلاینده های مضر هستند و پیش از استفاده از آنها در مصارف مختلف باید تصفیه و خالص سازی شوند. شاید نام دستگاه های اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون (UF) را شنیده باشید. با وجود اینکه این روش ها کاربرد بیشتری در سیستم های تصفیه آب دارند، اما گاهی از روش های دیگری نیز به صورت مکمل در این سیستم ها استفاده می گردد. در این مقاله قصد داریم که با انواع روش های تصفیه آب آشنا شویم.   

روش های پیشرفته تصفیه آب

روش هایی که عمدتاً جهت تصفیه و خالص سازی آب در مصارف خانگی و صنعتی استفاده می شوند، به طور کلی به روش های زیر طبقه بندی می گردند:


•    روش اسمز معکوس (RO): بهترین و پیشرفته ترین روش تصفیه آب روش اسمز معکوس یا RO است که به طور گسترده ای جهت شیرین سازی و نمک زدایی آب استفاده می شود. این روش تصفیه آب از پدیده های طبیعی و فرایند اسمزی الهام گرفته شده است و می تواند تقریبا همه نمک ها، املاح و آلاینده های مضر موجود در آب را حذف کند. فرایند اصلی فیلتراسیون در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس، توسط فیلتر ممبران با غشای نیمه تراوا و منافذی به قطر 0.0001 میکرون صورت می گیرد. این روش، در فرایند تصفیه آب در مقایسه با سایر روش ها عملکرد بسیار قوی تری دارد و امروزه در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی از روش اسمز معکوس (RO) جهت تولید آب با خلوص بالا استفاده می گردد.


•    اولترا فیلتراسیون (UF): یکی از جدیدترین روش های تصفیه آب در مصارف مختلف روش اولترا فیلتراسیون یا UF است. در این روش از فیلتر ممبرانی با منافذی به قطر 0.01 میکرون استفاده می گردد، بنابراین روش اولترا فیلتراسیون تنها قادر به حذف ذرات معلق و آلاینده های درشت آب تا  قطر 0.01 میکرون می باشد. اگر چه این روش تصفیه آب نسبت به روش اسمز معکوس عملکرد پایین تری دارد، اما در برخی دستگاه های تصفیه آب از روش اولترا فیلتراسیون جهت خلوص بیشتر آب به عنوان مکمل روش اسمز معکوس استفاده می گردد.


•    نانو فیلتراسیون (NF): یکی از روش های تصفیه آب، روش نانو فیلتراسیون است که در آن از نانو فیلترها جهت تصفیه و حذف ناخالصی ها از آب استفاده می شود. روش نانو فیلتراسیون در مقایسه با روش های اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون دارای مزیت های ویژه ای است، از جمله آن که در روش اسمز معکوس خلوص آب خروجی از حد معمول بیشتر است و استفاده از آن هزینه بیشتری را در پی خواهد داشت. در روش نانو فیلتراسیون امکان حذف املاح چند ظرفیتی (نظیر منگنز، آهن، اورانیوم و سموم آفت کش)، عوامل میکروبی، آلاینده های آلی، املاح معدنی و هم چنین سختی و کدورت آب وجود دارد. استفاده از این روش جهت تصفیه آب هیچ خطر زیست محیطی ندارد و انرژی مصرفی و هزینه بهره برداری پایینی خواهد داشت.


•    میکرو فیلتراسیون (MF): در روش میکرو فیلتراسیون از فیلتر تصفیه آبی با منافذی به قطر 50 تا 10000 نانومتر استفاده می شود و این روش تنها قادر به حذف ذرات معلق، مواد کلوئیدی و عوامل میکروبی می باشد. بدیهی است که ذرات آلاینده ای که اندازه کوچکتری نسبت به غشای این فیلتر دارند، به آسانی از روزنه های آن عبور خواهند کرد. از روش نانو فیلتراسیون می توان به عنوان پیش تصفیه در سیستم های اسمز معکوس نیز استفاده نمود.


•    الکترودیالیز (ED یا EDR): از روش الکترودیالیز به منظور حذف یون های محلول در آب استفاده می گردد و این روش توانایی حذف ترکیبات غیر باردار از آب را ندارد. روش الکترودیالیز معمولاً به صورت مکمل روش اسمز معکوس و هنگامی که هدف از تصفیه آب  حذف یون های موجود در آب باشد، استفاده می گردد.


•    روش تبادل یونی (IX): در روش تبادل یونی از دستگاه سختی گیر رزینی جهت حذف یون های کلسیم و منیزیم که عامل سختی آب هستند، استفاده می گردد. در این روش پس از جذب آلاینده ها توسط سختی گیر، بستر رزینی از آلودگی ها اشباع می شود و باید تحت عملیات احیا و بکواش قرار بگیرد.
 

همان طور که گفته شد، بهترین روش تصفیه آب در مصارف مختلف، روش اسمز معکوس (RO) است و معمولاً از سایر روش های فیلتراسیون آب به صورت مکمل در کنار روش RO استفاده می گردد.

بازار آنلاین تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب صنعتی است که با بهترین قطعات موجود در بازار تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب را دارید، به منظور انتخاب آسان تر محصول خود و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب آبین تماس حاصل نمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید