نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عوارض مصرف آب آلوده به نیترات

عوارض مصرف آب آلوده به نیترات


در بسیاری از مناطق در سراسر دنیا منبع اصلی تامین آب آشامیدنی آب های زیر زمینی هستند، اما همان طور که می دانیم امروزه منابع آب های زیر زمینی نیز حاوی آلاینده های مضر و سمی برای انسان می باشند. نیترات و نیتریت، یکی از مهمترین آلاینده های آب هستند که امروزه به مهمترین دغدغه در تصفیه آب و تامین آب آشامیدنی ما تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم با عوارض ناشی از مصرف آب آلوده به نیترات آشنا شویم.

بیماری های ناشی از وجود نیترات در آب آشامیدنی

مصرف آب آلوده به نیترات و نیتریت می تواند موجب بروز بیماری سندروم کودکان آبی یا بیماری متهموگلوبینما در انسان، افزایش ابتلا به سرطان و سقط جنین شود. بیماری سندروم کودکان آبی موجب کاهش سطح اکسیژن خون نوزادان و ایجاد کبودی در پوست نوزاد می گردد. تحقیقاتی که در سراسر جهان بر روی کوکان مبتلا به متهموگلوبینما انجام شده است، نشان داد که بروز این بیماری ناشی از مصرف نیترات در آب آشامیدنی بوده است. این ترکیب سمی اگر در بدن با آمین ها ترکیب شود، به ماده ای سرطان زا تبدیل خواهد شد. ترکیب مخرب نیترات می تواند توسط منابع نظیر کودهای کشاوری، فاضلاب شهری و گیاهان پوسیده وارد آب و مواد غذایی مصرفی انسان شوند.

در سراسر دنیا از منابع آب زیر زمینی برای تامین آب شرب استفاده می گردد و این آب ها 52% از نیاز ما در مصارف آشامیدنی را تشکیل می دهند. در ایران نیز از کشورهای خشک در جهان محسوب می شود، آب های زیر زمینی در تامین آب آشامیدنی ما کاربرد گسترده ای دارد، بنابراین ضروری است که میزان نیترات در آب آشامیدنی مورد بررسی قرار بگیرد.


 
مقدار استاندارد نیترات در آب آشامیدنی

وجود آلاینده های نظیر نیترات و نیتریت در منابع آب آشامیدنی ما یکی از چالش های مهمی می باشد که امروزه جوامع مختلف با آن مواجه هستند. در جلسات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 1970 مقدار مجاز، حد متوسط و خطرناک نیترات در آب شرب مشخص گردید. بر این اساس، مقدار استاندارد نیترات در آب شرب، کمتر از 50 میلی گرم بر لیتر، حد متوسط و قابل قبول 50 تا 100 میلی گرم بر لیتر و حد خطرناک نیترات بالاتر از 100 میلی گرم بر لیتر عنوان شده است. مقدار استاندارد نیتریت در آب نیز 10 میلی گرم بر لیتر مشخص شده است.


حذف نیترات در آب شرب

مصرف آب شرب مهم ترین راه برای جذب نیترات توسط بدن است و منابع آب آشامیدنی ما حاوی مقادیر بالایی نیترات می باشد، بنابراین حتی مصرف آب معدنی بسته بندی شده که عمدتاً از این منابع تهیه می شوند، نیز ما را با خطرات ناشی از مصرف نیترات مواجه خواهد کرد. به منظور حذف نیترات از آب آشامیدنی از روش هایی نظیر تبادل یونی، اسمز معکوس، الکترودیالیزو ... استفاده می شود و بهترین روش جهت نیترات زدایی از آب روش اسمز معکوس می باشد. استفاده از یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت در منزل می تواند کلیه ترکیبات مضر نظیر نیترات و نیتریت را از آب حذف کرده و مصرف کننده با خیال راحت و بدون هیچ نگرانی از آن در مصارف آشامیدنی استفاده کند.

فروشگاه آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی و آنتی اسکالانت با کیفیت از برندهای معتبر می باشد که با بهره گیری از مواد اولیه مرغوب و بهداشتی تهیه شده اند. اگر به دلیل تنوع بالای دستگاه های تصفیه آب در انتخاب محصولی مناسب با نیاز خود دچار مشکل شده اید، جهت خریدی آسان تر و استفاده از مشاوره متخصصان تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید