نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی مضر است؟

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی مضر است؟


امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا استفاده از دستگاه تصفیه خانگی به منظور افزایش کیفیت آب آشامیدنی به نوعی ضرورت تبدیل شده است. در ایران نیاز بسیاری از مردم از فواید دستگاه تصفیه آب خانگی آگاه شده و از آن به عنوان جزیی جدا ناپذیری در آشپزخانه خود استفاده می کنند. با این وجود برخی از افراد به دلیل اطلاعات غلطی که در این مورد کسب نموده اند، هنوز هم در استفاده از آب تصفیه دچار تردید هستند. در این مقاله قصد داریم به برخی از این ابهامات بپردازیم.


آیا مصرف آب تصفیه شده مضر است؟

بسیاری بر این باور هستند که دستگاه های تصفیه آب خانگی تمامی ناخالصی ها و املاح آب اعم از مفید یا مضر را از آب حذف می کنند و استفاده دراز مدت از آن برای سلامتی انسان مضر است. اگر چه حذف املاح و ناخالصی ها از آب شرب توسط فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب و تولید آب خالص و اسیدی مطلب درستی است، اما همان طور که می دانید پس از فرایند تصفیه آب، املاح مورد نیاز بدن به آب افزوده شده و سطح PH آب تا حدی افزایش می یابد. علاوه بر این، دستگاه تصفیه آب خانگی قادر به تولید آب قلیایی نیز می باشد که فواید استفاده از آن از نظر پزشکی ثابت شده است. همان طور که می دانیم، برخی از املاح موجود در آب نه تنها برای بدن مفید نمی باشند، بلکه گاهاً  سبب ایجاد سنگ کلیه و درد در مفاصل می شوند. در میان مواد مورد نیاز برای بدن، مصرف مواد آلی اهمیت بالایی دارد که این مواد به مقدار فراوان در مواد غذایی، میوه و سبزیجات وجود دارند و هیچ گونه نگرانی در مورد کمبود این مواد در بدن وجود ندارد.

برخی از افراد معتقد هستند که جوشاندن آب شرب می تواند موجب تولید آب سالم و حذف کلیه ناخالصی ها و املاح آب شود، اما باید دقت داشت که با جوشاندن آب، بسیاری از مواد سمی نظیر نیترات و املاح عامل سختی آب از بین نمی رود و استفاده از این روش تنها در شرایطی که آب آلودگی میکروبی بالایی دارد، مناسب می باشد.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی زیان آور است؟

امروزه استفاده از دستگاه تصفیه آب به نوعی نیاز اساسی در هر منزل تبدیل شده است. دستگاه های تصفیه آب نامرغوب و تقلبی معمولاً از مواد اولیه ناسالم و غیر خوراکی تهیه می شوند، بنابراین این آب تصفیه شده سالم و بهداشتی نخواهد بود. دستگاه تصفیه آب خانگی مرغوب دارای برند شناخته شده و استانداردهای بین المللی معتبر است و توصیه می شود که به این منظور به فروشگاه های معتبر تصفیه آب مراجعه کنید.

برخی معتقد هستند که کاهش بالای سختی آب آشامیدنی می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد، اما باید دقت داشت که در دستگاه تصفیه آب خانگی این سختی حدود 100 میلی گرم بر لیتر و در محدوده استاندارد آب آشامیدنی می باشد و مصرف آب تصفیه شده هیچ گونه ضرری برای انسان نخواهد داشت. در مورد انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی باید توجه داشت که اگر چه تعداد فیلترهای به کار رفته می تواند بر کارکرد دستگاه موثر باشد، اما مساله مهم تر مرغوبیت و بهداشتی بودن فیلترهای تصفیه آب و قطعات داخلی دستگاه است.


آیا تصفیه آب شهری لازم است؟

اگر چه فرایند تصفیه آب شهری با دشواری های فراوان صورت می گیرد، اما نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا، املاح و سختی آب شهری حذف نمی شود. این مساله در درجه اول به دلیل هزینه بالای حذف املاح آب توسط روش اسمز معکوس می باشد، از طرفی همان طور که می دانیم، آب شهری غیر از مصارف خوراکی به منظور شستشوی البسه، آبیاری گیاهان، استحمام و ... نیز استفاده می گردد، بنابراین تصفیه آب شهری و استفاده از آن در مصارف غیر خوارکی امری منطقی نمی باشد. البته باید بدانیم که برخی از این آلودگی ها به پوسیدگی لوله کشی آب شهری مربوط شده و در طی مسیر انتقال آب اتفاق می افتد. استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند با حذف املاح و ناخالصی های آب شهری، آب آشامیدنی با کیفیت تر و سبک تری را در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده دستگاه های تصفیه آب خانگی اورجینال از برندهای معتبر است که با قیمت رقابتی و خدمات پس از فروش ویژه ای برای مشتریان عزیز ارائه می شود. اگر قصد انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی مرغوب را دارید، برای صحبت با کارشناسان مجرب آبین و دریافت مشاوره رایگان آنها با وبسایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید