نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عملکرد فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی

عملکرد فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی

در دستگاه های تصفیه آب خانگی، فیلتر ممبران مهمترین بخش از فرایند فیلتراسیون را انجام می دهد. اکثر این دستگاه از روش اسمز معکوس برای تولید آب تصفیه شده استفاده می کنند که این روش امروزه بهترین روش برای تولید آب آشامیدنی سالم محسوب می گردد. در این مقاله قصد داریم به بررسی عملکرد فیلتر ممبران و فرایند تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازیم.


تصفیه آب به روش اسمز معکوس

فرایند اسمزی، یک پدیده طبیعی است که در بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی مختلف اتفاق می افتد. مثال مهمی از این فرایند در دیواره سلولی در بدن انسان رخ می دهد. به این ترتیب که دیواره سلولی مانند غشایی نیمه تراوا عمل کرده و تنها مواد مغذی را از خود عبور می دهد. فرایند اسمز مستقیم به طور طبیعی رخ می دهد و در بسیاری از جهات مشابه فرایند اسمز معکوس است، اما تفاوت اصلی این دو فرایند در جهت حرکت سیال میان دو محلول با غلظت های مختلف می باشد. فرایند اسمزی بر این قاعده صورت می گیرد که هنگامی که دو محلول در غلظت های مختلف در کنار یکدیگر قرار می گیرند، محلول از جایی که رقیق تر است به سمت محلول غلیظ می رود. برای مثال اگر میان آب خالص و محلول آب نمک غشایی وجود داشته باشد، محلول از میان غشا عبور کرده و به طور طبیعی آب خالص (محلول رقیق) رقیق تر شده و غلظت محلول غلیظ نیز بالاتر می رود. در فرایند اسمزی جابجایی سیال به صورت طبیعی انجام می گردد، بنابراین در انجام آن انرژیی مصرف نمی شود.

در فرایند خالص سازی آب به روش اسمز معکوس، جهت حرکت سیال به صورت مخالف است، زیرا هدف انجام این فرایند افزایش حجم آب خالص و کاهش حجم محلول غلیظ شده (محلول دور ریز) می باشد. اغلب دستگاه های تصفیه آب خانگی براساس روش اسمز معکوس کار می کنند و این فرایند در غشای نیمه تراوای فیلتر ممبران صورت می گردد. از آنجایی که این فرایند در جهت مخالف فرایند طبیعی اسمزی انجام می شود، بنابراین برای اجرای آن لازم است که آب تحت فشار به فیلتر ممبران وارد شود. به این فشار اصطلاحاً فشار اسمزی (Osmotic pressure) می گویند. ساز و کار روش اسمز معکوس به این صورت است که با ایجاد فشار، آب از محلول غلیظ (آب شور) به محلول رقیق (آب شیرین) می رود و فرایند فیلتراسیون در فیلتر ممبران تصفیه آب انجام می گردد.

فیلتر تصفیه آب ممبران 

اصلی ترین مرحله فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی در فیلتر ممبران (Membrane) انجام می شود. ممبران در واقع غشایی بسیار حساس و نیمه تراوا با روزنه هایی به قطر 0.0001 میکرون است که وظیفه اصلی فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب را بر عهده دارد. این غشای نیمه تراوا براساس روش اسمز معکوس عمل می کند و اجازه عبور کلیه ذرات بزرگتر از 0.0001 میکرون را از حفره های خود نمی دهد. از آنجایی که بسیاری از املاح و ناخالصی های موجود در آب دارای اندازه ای در این محدوده هستند، بنابراین به این روش می توان ناخالصی هایی مانند کلیه املاح و نمک ها، نیترات و نیتریت، سرب، مواد آلی و بسیاری از آلاینده های آب را حذف نمود.

در دستگاه تصفیه آب فیلتر ممبران درون محفظه مخصوصی به نام هوزینگ قرار می گیرد. این محفظه باید از مواد مقاومی ساخته شود که تحمل فشارهای بالای آب را داشته باشند. برای انجام فرایند تصفیه آب به روش اسمز معکوس لازم است که فشار آب ورودی به ممبران به میزان 40 تا 60PSI باشد. در حالی که آب شرب شهری عمدتاً فشار بالایی ندارد، بنابراین لازم است که فشار آب پیش از ورود به فیلتر ممبران توسط پمپ تصفیه آب افزایش یابد. به این ترتیب آب با فشار مناسب به سمت فیلتر ممبران هدایت شده و پس از عبور از روزنه های فیلتر 99.9% از املاح و ناخالصی های آب جداسازی شده و از سمت دیگر ممبران آب تصفیه شده خارج می گردد. 


بهترین فیلتر تصفیه آب ممبران


فیلترهای تصفیه آب ممبران با برندها و کیفیت های مختلفی در بازار در دسترس هستند. برندهای مختلفی اقدام به تولید فیلتر ممبران نموده اند، اما در این میان بهترین فیلتر ممبران خانگی توسط آمریکایی DOW با برند فیلمتک تولید می شود. در ساخت فیلتر ممبران فیلمتک از پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی ها استفاده شده است که نسبت به نمونه های مشابه می توان از آن در زمان طولانی تری بهره برد. این فیلتر ممبران در بسته بندی ویژه ای به فروش می رسد و حاوی مقداری ماده نگهدارنده است که از فساد و خرابی ممبران پیش از مصرف جلوگیری می کند. خرید فیلتر ممبران اصل فیلمتک در میان نمونه های تقلبی و غیر مرغوب آن امری دشواری است و برای اطمینان بیشتر از خرید خود بهتر است به مراکز معتبر تصفیه آب مراجعه کنید.

فروشگاه تصفیه آب آبین بزرگترین عرضه کننده فیلتر ممبران اصل فیلمتک در ایران است که آسودگی خیال مشتریان گارانتی طولانی مدتی را برای این محصول و تمامی محصولات خود ارائه می دهد. اگر قصد خرید فیلتر ممبران صنعتی را دارید، برای دریافت مشاوره رایگان و سهولت در انتخاب خود با کارشناسان آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید