نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین دلایل در خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین دلایل در خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب خانگی


دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس یا RO معمولاً مجهز به مخزن ذخیره تصفیه آب هستند و در صورت نیاز می توان با باز نمودن شیر برداشت، از آب تصفیه شده در دستگاه استفاده نمود. در صورت سالم بودن دستگاه پس از پر شدن مخزن تصفیه آب، عملیات فیلتراسیون متوقف شده و دستگاه خاموش می گردد. اگر شما هم یکی از مصرف کنندگان دستگاه تصفیه آب خانگی هستید، شاید مشاهده کرده باشید که گاهی دستگاه تصفیه آب خانگی شما به طور مکرر خاموش و روشن می شود. این مسئله می تواند به دلایل مختلف در کارکرد دستگاه تصفیه آب اتفاق بیفتد و لازم است که علت آن مورد بررسی قرار گیرد.  در این مقاله قصد داریم که با مهم ترین علت های خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شویم.

علل خاموش و روشن شدن پی در پی دستگاه تصفیه آب


فرایند فیلتراسیون آب در دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت مکرر انجام نمی شود و معمولاً پس از پر شدن مخزن، فرایند تصفیه آب متوقف خواهد شد. روشن و خاموش شدن مرتب و پیوسته دستگاه معمولا به دلیل بروز مشکلی رخ می دهد که در ادامه به بررسی دلایل آن می پردازیم.


•    تغییر فشار آب ورودی به دستگاه: کاهش یا افزایش مکرر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند موجب قرار گرفتن سنسور فشار پایین در آستانه عمل کردن و در نتیجه روشن و خاموش شدن مکرر دستگاه تصفیه آب گردد. این مشکل معمولاً در منازل آپارتمانی و در مناطقی که فشار آب شهری پایین است و در زمان افزایش آب مصرفی رخ می دهد.  


•    خرابی شیر یک طرفه: در دستگاه تصفیه آب خانگی خروجی آب تصفیه شده از هوزینگ فیلتر ممبران به سوئیچ (سنسور) فشار بالا و فیلتر مرحله پنجم  متصل می شود. معمولا در مسیر اتصال این خروجی و سنسور فشار بالا، یک شیر یک طرفه نصب می گردد. وجود این شیر سبب خواهد شد که از بازگشت آب ذخیره شده در مخزن و به سمت فیلتر ممبران و در نهایت خروجی فاضلاب ممانعت گردد. این شیر معمولاً به صورت اتصال زانویی است و با نام زانوی یک طرفه شناخته می شود. خرابی زانوی یک طرفه و بازگشت آب تصفیه شده از مخزن، موجب مداوم کار کردن و یا روشن و خاموش شدن مکرر دستگاه تصفیه آب خواهد شد.


•    خرابی شیر میکس: شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی حتما دارای شیر یک طرفه ای می باشد که معمولاً در درون آن یا در مجاورت آن در مسیر آب قرار می گیرد. این شیر نیز مانند زانوی یک طرفه ممبران عمل نموده و از بازگشت آب از مخزن به سمت عقب و خالی شدن منبع تصفیه آب جلوگیری می کند.  


•    ایجاد نشتی در دستگاه: اگر در مسیر خروج آب پس از فیلتر ممبران در دستگاه نشتی کوچکی وجود داشته باشد، خروج آب از محل نشتی سبب کاهش فشار آب و در نتیجه روشن و خاموش شدن پی در پی دستگاه تصفیه آب خواهد شد.


•    خرابی چهار راهی تصفیه آب: در دستگاه های تصفیه آب خانگی از چهار راهی یا شیر برقی جهت کنترل ورود آب به دستگاه استفاده می گردد. خرابی دیافراگم چهار راهی می تواند موجب خاموش و روشن شدن پیوسته در دستگاه تصفیه آب خانگی شود. به منظور بررسی این مشکل باید در حالتی که مخزن تصفیه آب پر شده و دستگاه خاموش می باشد، مسیر آب ورودی به چهار راهی را مسدود نمود. در صورت تشخیص خرابی چهار راهی باید آن را توسط قطعه جدید تعویض کرد. در روش دوم نیز می توانیم با خارج کردن چهار راهی از مسیر عبور آب و اتصال مستقیم لوله های وارد شده به آن، نتیجه را بررسی نمود. اگر دستگاه تصفیه آب روشن نشود، این مسئله به معنی معیوب بودن چهار راهی می باشد. البته پیشنهاد می شود که به منظور جلوگیری از مشکلات متعددی که در این قطعه ایجاد می شود، آن را با شیر برقی در دستگاه تصفیه آب تعویض نمایید.

دستگاه های تصفیه آب خانگی معمولاً با مشکلات و ایرادات جدی مواجه می شوند که گاهاً موجب اختلال در کارکرد مناسب دستگاه خواهد شد. اگر دستگاه تصفیه آب شما به خوبی کار نمی کند، بهتر است که به منظور بررسی این مشکل و جلوگیری از تحمیل هزینه های اضافی، این مشکل توسط تکنسین مجرب تصفیه آب برطرف گردد.

بازار آنلاین تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اصلی با قیمت های رقابتی به سراسر ایران است که با بهترین مواد اولیه و تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند. اگر قصد سرویس دستگاه تصفیه آب خود را دارید، متخصصان تصفیه آب آبین همه روزه آماده پاسخگویی به نیازهای مشتریان عزیز می باشند. جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید