نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عمر مفید فیلتر ممبران خانگی به چه عواملی بستگی دارد؟

عمر مفید فیلتر ممبران خانگی به چه عواملی بستگی دارد؟


کیفیت آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی به میزان بالایی به عملکرد فیلترهای تصفیه آب و به ویژه فیلتر ممبران بستگی دارد. فیلتر ممبران عمل اصلی فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب را انجام می دهد و باید پس از جذب آلودگی ها و رسیدن به حالت اشباع تعویض گردد. اگر از مصرف کنندگان دستگاه های تصفیه آب خانگی هستید، شاید این سوال برای شما نیز ایجاد شده باشد  که عمر مفید فیلتر ممبران به چه عواملی بستگی دارد؟ در این مقاله تصمیم داریم که به این سوال مهم پاسخ دهیم.

مهم ترین عوامل در عمر مفید فیلتر ممبران خانگی

برای فیلتر ممبران خانگی نمی توان عمر مشخصی در نظر گرفت و از این فیلتر می توان تا زمانی که آب تصفیه شده از کیفیت مناسبی برخوردار می باشد و دستگاه میزان آبدهی مطلوبی دارد، استفاده نمود. توصیه می شود که همواره کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه خانگی از نظر میزان سختی و TDS آب مورد بررسی قرار گیرد. عوامل مهم در عملکرد فیلتر ممبران شامل زیر هستند:
 
•    کیفیت مواد سازنده فیلتر ممبران: برندهای متنوعی اقدام به تولید فیلترهای ممبران خانگی نموده و برخی از این محصولات از کیفیت کافی برخوردار نمی باشند. انتخاب فیلتر ممبران از برند معتبر در عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی و کیفیت آب خروجی از آن بسیار موثر است. فیلتر ممبران فیلمتک، یکی از بهترین فیلترهای ممبران موجود در بازار شناخته می شود.  


•    کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی: هر چه مقدار املاح و ناخالصی های موجود در آب ورودی به دستگاه بیشتر باشد، فیلترهای دستگاه تصفیه آب و نیز فیلتر ممبران باید در زمان کوتاه تری تعویض شوند.


•    کیفیت فیلترهای پیش تصفیه در دستگاه: اگر فیلترهای پیش تصفیه در دستگاه کیفیت مناسبی نداشته باشند یا در زمان مناسب تعویض نشوند، فیلتر ممبران عملکرد مناسبی از خود  در دستگاه نشان نمی دهد و آب تصفیه شده کیفیت پایینی خواهد داشت.

عمر مفید فیلتر ممبران خانگی معمولاً حدود 1 تا 2 سال می باشد، اما باید دقت داشت که با توجه به عوامل بالا، ممکن است که در زمان کوتاه تری این فیلتر به تعویض احتیاج داشته باشد.

بررسی کیفیت آب در دستگاه تصفیه آب خانگی


به منظور بررسی عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی لازم است که میزان آب تولید شده توسط دستگاه و کیفیت آن از نظر مقدار TDS آب بررسی شود. به این منظور به یک دستگاه اندازه گیری سختی آب (دستگاه TDS متر) نیاز است. پس از آماده کردن دستگاه TDS متر به روش زیر عمل کنید:


•    شیر میکس و شیر مخزن دستگاه تصفیه آب را بسته و شیر برداشت روی سینک را باز نمایید. در این حالت، آب خروجی از دستگاه در مقایسه با حالت قبل (استفاده از مخزن) فشار پایین تری خواهد داشت.


•    اجازه دهید که مقدار از آب تصفیه شده از شیر برداشت خارج شود. پس از گذشت 2 دقیقه، مقداری از آب تصفیه شده را در ظرف مناسبی ریخته و توسط دستگاه TDS متر، میزان سختی آب را اندازه گیری کنید.


•    میزان سختی مطلوب آب تصفیه شده کمتر از 100 است و اگر سختی آب خروجی از دستگاه مقدار بالاتری داشته باشد، احتمالاً این مسئله به دلیل کارکرد نامناسب فیلترهای تصفیه آب دستگاه و به ویژه فیلتر ممبران می باشد. در این صورت لازم است که به منظور بهبود کیفیت آب تصفیه شده، فیلتر مورد نظر را در اسرع وقت تعویض نمود.


•    میزان خروج آب از شیر برداشت را بررسی کنید. اگر با بستن شیر مخزن، خروج از شیر برداشت به صورت قطره قطره صورت میگیرد، این میزان کمتر از حد مجاز است و این مسئله احتمالا به دلیل کارکرد نامناسب فیلتر ممبران می باشد. در این حالت، حتی اگر سختی آب پایین باشد، لازم است که فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب را تعویض نمود. اگر خروجی آب تصفیه شده از دستگاه به صورت باریکه کوچک و پیوسته ای از آب باشد، این مسئله امری کاملاً طبیعی است.

انواع فیلترهای ممبران خانگی

فیلترهای ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی دارای انواع و ظرفیت های متنوعی هستند. باید دقت داشت که در بسیاری از مواقع  منظور از فیلتر ممبران، ممبران اسمز معکوس می باشد، زیرا فیلتر تصفیه آب اولترا فیلتراسیون نیز نوعی فیلتر ممبران محسوب می شود و معمولاً به آن فیلتر ممبران UF یا فیلتر UF می گویند. ظرفیت فیلتر ممبران بیانگر میزان تولید آب تصفیه شده برحسب گالن (لیتر) در شبانه روز است و در ظرفیت های 50، 75، 80 و 100 گالن در بازار به فروش می رسد. ظرفیت 50 گالن برای فیلتر ممبران به این معنی است که فیلتر 50 گالن یا حدود 200 لیتر آب تصفیه شده در روز تولید می کند. این ممبران ها از نظر ابعاد و شکل مشابه یکدیگر هستند، اما در مصارف صنعتی از فیلترهای ممبرانی با ابعاد و ظرفیت های بسیار بزرگ تر استفاده می گردد.

فروشگاه تصفیه آب آبین ارائه دهنده انواع فیلترهای ممبران خانگی از برندهای معتبر می باشد که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و با بهترین مواد اولیه ساخته شده اند. اگر قصد خرید فیلتر ممبران خانگی را دارید، جهت سهولت در انتخاب محصول مناسب و مشورت با کارشناسان فروش آبین تماس برقرار نمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید