نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین نکات در تنظیم شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین نکات در تنظیم شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی


آب شرب شهری دارای مقادیر زیادی از املاح و رسوبات مضر می باشد که این املاح عمدتا سبب تشکیل رسوب در شیر آلات خانگی، کتری و سماور و لوله کشی منزل خواهند شد. یکی از مزیت های دستگاه تصفیه آب خانگی حذف املاح و سختی آب آشامیدنی و تنظیم آن در حد استاندارد است. به این منظور در دستگاه تصفیه آب خانگی از قطعه ای به نام شیر میکس استفاده می گردد. تنظیم سختی آب تصفیه شده در دستگاه نیازمند توجه به نکات مهمی است. به این خاطر در این مقاله قصد داریم به نحوه تنظیم شیر میکس و سختی آب در دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازیم.


عمکرد شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی سختی آب را به شدت کاهش می دهد و این مساله عمدتاً سبب مزه تلخی در آب تصفیه شده می گردد. مزه تلخی آب آشامیدنی برای بسیاری از مصرف کنندگان خوشایند نمی باشد و به منظور رفع این مشکل معمولا از قطعه ای با نام شیر میکس در دستگاه تصفیه آب استفاده می گردد. این شیر از جنس پلاستیک یا فلز است و معمولاً در قسمت بالای فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد.

وظیفه اصلی این شیر در دستگاه تصفیه آب تنظیم سختی آب در محدوده استاندارد است و به ترتیب خاصیت اسیدی و مزه تلخی آب تصفیه شده از بین می رود. عملکرد شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی به این صورت است که مقداری از آب ورودی به دستگاه با آب تصفیه شده مخلوط گردیده و سختی آب تصفیه شده تا حدی بالا می رود. باید دقت داشت که اگر چه این روش جهت تنظیم سختی آب آشامیدنی در دستگاه و بهبود طعم و مزه آب بسیار مفید و کارآمد می باشد، اما به دلیل ورود برخی از آلودگی ها به آب تصفیه شده، در برخی شرایط استفاده از شیر میکس مناسب نمی باشد.

تنظیم سختی آب (TDS) در تصفیه آب خانگی

تنظیم این قطعه در دستگاه تصفیه آب خانگی اهمیت بالایی دارد و باید با دقت کافی انجام شود. جهت تنظیم شیر میکس در دستگاه تصفیه آب به یک دستگاه اندازه گیری سختی آب یا TDS متر احتیاج می باشد، بنابراین، ابتدا این دستگاه را آماده نموده، سپس به صورت زیر سختی آب خروجی از دستگاه تصفیه شده را تنظیم نمایید:


•    شیر برداشت دستگاه تصفیه آب که بر روی سینک قرار دارد، را باز کنید.
•    شیر مخزن تصفیه آب را ببندید تا آب به جای ورود به مخزن از شیر برداشت خارج شود. این شیر معمولاً به صورت شیر آبی رنگی می باشد که در قسمت فوقانی مخزن قرار گرفته است.
•    در این حالت آب خروجی از شیر برداشت به صورت باریکه ای از آب با فشار بسیار پایین خواهد بود. این مساله اصلا جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است.
•    برای تنظیم شیر میکس به جهت فلش روی شیر توجه کنید. با بستن شیر در جهت این فلش، میزان سختی آب کم می شود. توسط شیر میکس سختی آب تصفیه شده را تنظیم کنید.
•    پس از چند ثانیه سختی آب را توسط  دستگاه TDS متر اندازه گیری نمایید. به این ترتیب که مقداری از آب تصفیه شده را در ظرف مناسبی (یا درب دستگاه TDS متر) ریخته و پراب دستگاه را در آب قرار دهید.
•     این عدد باید کمتر از 150 باشد. اگر این مقدار مطلوب نبود، فرایند بالا را مجدداً تکرار کنید.
•    بهتر است که سختی آب را کمی بالاتر از سختی مورد نظر خود تنظیم کنید، به این معنی که اگر قصد دارید که سختی آب تصفیه شده 100 میلی گرم بر لیتر باشد، بدین منظور آن را روی عدد 150 تنظیم کنید. این مساله به این جهت می باشد که پس از چند ساعت کارکرد دستگاه تصفیه آب سختی آب کاهش می یابد.
•    روز بعد نیز به همین روش سختی آب تصفیه شده را اندازه گیری کرده و از مقدار آن مطمئن شوید. بهتر است که به این منظور، ابتدا آب ذخیره شده در مخزن کاملاً تخلیه شده، سپس سختی آب تصفیه شده تازه مورد اندازه گیری قرار بگیرد.

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت

اگر در تنظیم شیر میکس و سختی آب تصفیه شده در دستگاه خود دچار مشکل شده اید، بهتر است که انجام این کار را به تکنسین مجرب تصفیه آب بسپارید.
فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی با برندهای معتبر به سراسر کشور می باشد. اگر سختی آب تصفیه شده در دستگاه شما مقداری بالاتر از حد استاندارد است، برای مشورت با کارشناسان مجرب آبین و دریافت مشاوره رایگان آنها با راه های ارتباطی مجموعه تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید