نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آشنایی با کارکرد چهار راهی و شیر برقی در تصفیه آب خانگی

آشنایی با کارکرد چهار راهی و شیر برقی در تصفیه آب خانگی

در دستگاه های تصفیه آب خانگی پس از انجام فرایند فیلتراسیون آب تولید شده در مخزن تصفیه آب ذخیره می شود، بدیهی است که اگر آب درون مخزن هنوز مصرف نشده باشد، لزومی به روشن شدن دستگاه وجود ندارد. از طرف دیگر همان طور که می دانیم در صورت کار نکردن دستگاه تصفیه آب نیز نباید آب شهری از دستگاه عبور کند. در دستگاه های تصفیه آب خانگی به منظور کنترل ورود و خروج آب به دستگاه از یکی از اجزای شیر برقی یا چهار راهی استفاده می شود. عملکرد و مکانیزم این قطعه کاملاً متفاوت هستند و در این مقاله قصد داریم با تفاوت عملکرد شیر برقی و چهار راهی در دستگاه های تصفیه آب آشنا شویم.


تفاوت عملکرد شیر برقی  و چهار راهی

شیر برقی در واقع نقش اصلی کنترل ورود و خروجی آب به دستگاه تصفیه آب را ایفا می کند و تا هنگامی که دستگاه به آب نیاز نداشته باشد از ورود آب به دستگاه تصفیه آب و هدر رفتن آب جلوگیری می کند، در نتیجه میزان مصرف آب شهری توسط دستگاه کاهش می یابد. شیر برقی علاوه بر دستگاه های تصفیه آب خانگی در بسیاری از لوازم برقی که با آب سر و کار دارند، نظیر ماشین لباسشویی، یخچال های ساید بای ساید و ماشین ظرفشویی استفاده می گردد.

شیر برقی معمولاً دارای یک سیم پیچ است که با مصرف انرژی برق کار می کند. در شیر برقی علاوه بر سیم پیچ الکتریکی، نوعی دیافراگم نیز وجود دارد که پس از برقراری جریان برق در آن و رسیدن به ولتاژ معین، دیافراگم مقداری باز شده و شیر برقی اجازه عبور آب از خود را می دهد. در برخی شیرهای برقی عملکرد شیر به صورت معکوس می باشد، یعنی با عبور جریان برق از شیر برقی، شیر در حالت بسته قرار می گیرد. برخی شیرهای برقی دیگر نیز به صورت متفاوت عمل می کنند، مصرف کننده می تواند بر اساس نیاز خود می تواند زاویه باز و بسته بودن دیافراگم را کم یا زیاد کرده و میزان جریان آب عبوری از شیر را کنترل نماید.

در دستگاه های تصفیه آب خانگی معمولاً جهت کنترل عمکرد شیر برقی به صورت خودکار و دقیق از سنسورهایی به نام سنسور فشار بالا و پایین استفاده می گردد. شیر برقی قطعه گران قیمتی در دستگاه تصفیه آب خانگی است از  تکنولوژی نسبتاً جدیدی جهت عملکرد آن در دستگاه استفاده می کند. بسیاری از دستگاه های تصفیه آب قدیمی و ارزان قیمت فاقد شیر برقی هستند و برای کنترل جریان ورود و خروج آب در دستگاه از قطعه پلاستیکی به نام چهار راهی استفاده می گردد. در چهار راهی دو مسیر آب وجود دارد که از طریق یک دیافراگم لاستیکی از یکدیگر جدا می شوند. این قطعه دارای دو ورودی و دو خروجی آب می باشد. عملکرد چهار راهی به این صورت است که آب ورودی از طریق چهار راهی وارد ممبران شود و پس فیلتراسیون در ممبران به سمت دیگر چهار راهی وارد شده و پس از آن به مخزن تصفیه آب می ریزد. هر زمان که حجم آب در مخزن کاهش یابد، فشار آب در شیلنگ کاهش یافته و دیافراگم مربوط به مسیر آب ورودی به چهار راهی به حالت باز در می آید.

مزیت ها و معایب استفاده از شیر برقی دستگاه تصفیه آب

مزیت مهم استفاده از این قطعه الکتریکی در تصفیه آب خانگی جلوگیری از هدر رفتن آب و صرفه جویی در مصرف آب توسط دستگاه تصفیه آب است. مزیت دیگر به کار گیری از شیر برقی در دستگاه تصفیه آب خانگی این است که این قطعه به صورت هم زمان با دستگاه کار می کند و نیازی به روشن و خاموش کردن آن در دستگاه وجود ندارد.

بیشتر: مراحل شستشو فیلتر ممبران

قیمت شیر برقی در مقایسه با اتصالات و قطعات کوچک الکتریکی دستگاه تصفیه آب خانگی نسبتاً بالا است که یکی از معایب این قطعه محسوب می گردد. بروز ایراد در شیر برقی می تواند مسیر عبور آب را مسدود کرده و از رسیدن آب به پمپ و تصفیه آب در ممبران جلوگیری کند. در این صورت پمپ تصفیه آب بدون عبور آب، به کار خود ادامه داده و این مساله می تواند سبب استهلاک و خرابی بیشتر پمپ دستگاه تصفیه آب شود.


مزیت ها و معایب چهار راهی تصفیه آب خانگی

اگر چه شیر برقی نسبت به چهار راهی از تکنولوژی پیشرفته تری جهت کنترل ورود و خروج آب به دستگاه بهره برده است، اما به دلیل مزیت هایی مانند عدم مصرف برق و قیمت ارزان تر در برخی دستگاه های تصفیه آب از چهار راهی استفاده می گردد. معایب مهم استفاده از چهار راهی در دستگاه می توان به نصب پیچیده، تاخیر در عملکرد و احتمال بالای پارگی دیافراگم در این قطعه اشاره کرد. روشن و خاموش شدن پمپ توسط سوییچ های بالا و پایین در دستگاه انجام می شود، اما عملکرد چهار راهی بر اساس میزان فشار آب در مخزن صورت می گیرد، بنابراین در صورت کاهش یا افزایش فشار مخزن توسط چهار راهی مسیر آب باز یا بسته می شود. اختلاف در تشخیص فشار توسط سوییچ ها و چهار راهی می تواند موجب تاخیر در عملکرد چهار راهی شود.

اگر قصد دارید که قطعه شیر برقی را در دستگاه تصفیه آب خانگی خود نصب نمایید یا عملکرد دستگاه تصفیه آب شما با مشکل مواجه گردیده است، به این منظور می توانید با کارشناسان فنی وب سایت تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید. متخصصان تصفیه آب مجموعه ما همه روزه آماده پاسخگویی به نیازها و مشکلات شما هستند.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید