نویسنده: راضیه کوه پیمانی

بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده

بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده


منابع آب آشامیدنی ما به صورت فزاینده ای در حال آلودگی با آلاینده های سمی و خطرناک هستند. در بسیاری از نقاط جهان امکان دسترسی به آب آشامیدنی سالم برای انسان ها وجود ندارند و به ناچار از آب های ناسالم استفاده می گردد. علاوه بر آشامیدن آب، استفاده از آب آلوده حتی در مصارفی مانند استحمام و شستشوی لباس ها نیز می تواند سبب بروز بیماری در انسان شود. برخی از بیماری ها نیز می توان به دلیل مصرف مواد غذایی تغذیه شده یا آبیاری شده با آب های آلوده در انسان به وجود آید. در این مقاله با انواع بیماری هایی که می تواند در اثر استفاده از آب آلوده در انسان بروز کند، آشنا می شویم.

عوارض استفاده از آب آلوده

یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده بیماری در انسان در سراسر دنیا مصرف آب آلوده است. مصرف آب آلوده می تواند سبب بروز عوارض و بیماری های زیر در انسان شود:


•    وبا: این بیماری نوعی بیماری روده ای و باکتریایی بسیار خطرناک است که موجب اسهال شدید و کم آبی در انسان می شود. این آلودگی می تواند از خوردن میوه و سبزیجات شسته شده و یا آبیاری شده با آب آلوده در انسان به وجود آید.


•    مشکلات گوارشی: بسیاری از بیماری ها گوارشی در اثر مصرف آب و مواد غذایی آلوده به وجود می آیند. یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی بروز اسهال در انسان است که توسط باکتری ها و ویروس های موجود در آب به بدن منتقل می گردند.


•    بیماری های پوستی: مصرف آب آلوده به منظور استحمام و شستشوی لباس ها می تواند موجب بروز برخی بیماری های پوستی نظیر خارش پوست، اگزما، بیماری پسوریازیس و ... شود. استفاده از آب سالم و تصفیه شده نیز از ایجاد این بیماری ها جلوگیری می کند.


•    بیماری تب حصبه: یکی از بیماری های عفونی و بسیار خطرناکی که در اثر مصرف آب آلوده در ایران به وجود می آید، بیماری تب حصبه است. عامل این بیماری در انسان میکروبی به نام سالمونلا می باشد و عوارض خطرناکی در بدن ایجاد خواهد کرد.


•    مشکلات تنفسی: ریه انسان دارای بافتی بسیار حساس و نازک است و وظیفه تبادل اکسیژن میان هوای دم و خون را بر عهده دارد. با مصرف آب آلوده، عوامل میکروبی از آب وارد معده و دستگاه گوارش انسان شده و در رگ ها رسوب می کند. افرادی که دارای بیماری های تنفسی مانند آسم هستند، با نوشیدن آب آلوده ممکن است دچار تنگی نفس شوند.


•    بیماری های کبدی و کلیوی: مصرف آب آلوده و حاوی مواد شیمیایی می تواند سبب بیماری های کبد و کلیه در انسان شود. آلاینده هایی که عمدتاً در آب می تواند موجب بروز این بیماری ها شود، موادی نظیر آلاینده MTBE و مواد کلردار هستند. برخی از بیماری های عصبی مانند اختلال عدم توجه یا ADHD نیز می تواند با مصرف آب حاوی مواد شیمیایی در انسان به وجود آید.


•    بیماری های قلبی – عروقی:  یکی از عوارض مهم و جدی مصرف آب آلوده در انسان، ایجاد مشکلات قلبی، آنژین و فشار خون می باشد. اگر مصرف آب آلوده در زمان طولانی ادامه داشته باشد، خون رسانی به قلب به صورت جدی با اختلال مواجه خواهد شد. املاح موجود در آب آلوده همچنین می توانند فشار خون را در انسان افزایش داده و عوارض مهمی بر بدن به وجود آورند.


•    بروز عفونت چشمی: یکی از بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده، عفونت چشمی یا بیماری تراخم است. این بیماری معمولاً به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی و عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم بروز می کند. شیوع این بیماری معمولاً در میان کودکان و زنان بیشتر است و تاکنون بالغ بر 6 میلیون نفر در سراسر دنیا به علت مصرف آب آلوده بینایی خود را از دست داده اند.


مهمترین راه کاری که به منظور جلوگیری از بیماری های ناشی از آب آلودگی می توان ارائه داد، مصرف آب تصفیه شده و استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است. مجموعه تصفیه آب آبین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان دستگاه های تصفیه آب اصل تایوان در بازار ایران است که برای رفاه مصرف خود کنندگان خود، آنها را از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب خود و گارانتی طولانی مدت تمامی محصولات بهره مند می سازد.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید