نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عیب یابی و تعویض فیلتر ممبران صنعتی

عیب یابی و تعویض فیلتر ممبران صنعتی


تکنولوژی اسمز معکوس یکی از بهترین روش های تصفیه آب است، که به صورت وسیعی جهت جداسازی و حذف املاح و ناخالصی های موجود در آب در صنایع فراوانی استفاده می شود. فرایند فیلتراسیون به روش اسمز معکوس توسط غشای نیمه تراوای فیلتر ممبران صنعتی صورت می گیرد. خرابی فیلتر ممبران اسمز معکوس صنعتی به عنوان قلب دستگاه تصفیه آب می تواند عملکرد سیستم تصفیه آب را به طور کامل مختل کند، بنابراین فرایند تعمیر و نگهداری فیلتر ممبران در سیستم تصفیه آب صنعتی دارای اهمیت به سزایی است. با این وجود باید توجه داشت که اجرای صحیح این عملیات از حساسیت بالایی برخوردار می باشد و باید توسط کارشناسان مجرب و بر اساس دستور العمل تولید کننده ممبران و پرشر وسل (Pressure vessel) انجام شود. در این مقاله قصد داریم با اصول مهم تعویض و نصب فیلتر ممبران صنعتی اسمز معکوس بیشتر آشنا شویم.

نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

پیش از تعویض و جایگزینی فیلتر ممبران صنعتی لازم است که از پوشش ایمنی مناسب استفاده گردد تا از هر گونه خطر احتمالی در این فرایند جلوگیری شود. اگرچه نحوه نصب فیلتر ممبران صنعتی تا حدی به سایز و نوع فیلتر ممبران بستگی دارد، اما مهم ترین نکاتی که لازم است در این عملیات توسط کارشناس مجرب رعایت شود، شامل موارد زیر هستند:

•    پیش از هر کاری، ابتدا تمامی پرشر وسل ها را نامگذاری کرده و ترتیب قرار گیری ممبران های را توسط سریال درج شده بر روی آن یادداشت کنید، زیرا ثبت کارکرد هر فیلتر در عملیات تعمیر و نگهداری ممبران از اهمیت بالایی برخوردار است.
•    جهت باز کردن در پرشر وسل ابتدا خارهای آن را باز نموده و محل مورد نظر را علامت گذاری کنید. سپس خارهای درب وسل را در محل خود قرار دهید.
•    ممبران های نسل جدید در هنگام نصب نیازی به رابط (inter connector) ندارند. این نوع ممبران ها اصطلاحاً با نام Interlocking endcap نیز شناخته می گردند. در نصب این ممبران ها طبق دستور کمپانی سازنده عمل کنید.
•    کلاهک وسل را خارج کرده و ممبران ها را در جهت جریان آب به ترتیب از وسل بیرون آورید.
•    برای خارج کردن ممبران ها از وسل حداقل به دو نیرو نیاز است.
•    پس از خاموش کردن دستگاه تصفیه آب مطمئن شوید که دستگاه تحت فشار نباشد. به این معنی تمام فشارسنج ها عدد صفر را نشان می دهند.
•    فیلتر ممبران از محفظه پلاستیکی خود خارج کرده و به صورت عمودی نگه دارید به طوری که کلمه Flow در پایین قرار بگیرد.
•    پیش از نصب فیلتر ممبران ابتدا کپ های انتهای  پرشر وسل در دو طرف را طبق دستورالعمل تولید کننده آن باز کرده و جدا کنید.
•    سطوح داخلی وسل را بررسی کنید که کاملاً صاف بدون هیچگونه خراش، دندانه، برآمدگی یا آسیب احتمالی باشد.
•    برای جلوگیری از ورودی آلودگی به فیلتر، سطح داخلی وسل را با آب تحت فشار کاملاً شستشو دهید.
•    اورینگ و نافی، توسط گلیسیرین و آب یا محلول پیشنهادی تولید کننده روغن کاری کرده و سطح داخلی وسل را توسط آن شستشو داده و چرب کنید.
•    ممبران اول را در جهت جریان آب (feedwater) درون وسل سر داده و کاملاً جای دهید. به این صورت که 20 تا 25 سانتی متر از ممبران از وسل بیرون باشد. سپس توسط اولین نافی، فیلتر ممبران را با پیچاندن و هل دادن در جای خود به خوبی قرار دهید.
•    به منظور ایمنی بیشتر و اجرای بهتر عملیات لازم است که از دو نفر برای جای دادن فیلتر ممبران بکار گرفته شود. به این ترتیب که شخص نخست ممبران اول را به درستی در وسل جا داده و آن را محکم نگهدارد. سپس فیلتر ممبران دوم را  به سمت جایگاه خود هدایت شود. با چرخش کوچکی نافی در محل خود جای می گیرد.
•     مراحل بالا را تا قرار دادن ممبران آخر انجام دهید.
•    اگرچه اکثر سازندگان ممبران به برای اتصال ممبران به کپ وسل بهره می برند، اما می توانید با سازنده نیز مشورت کنید.
•    به منظور نصب درب پرشر وسل طبق دستورالعمل بالا اجرا کنید.
•    برای وسل های دیگر دستگاه تصفیه آب به همین ترتیب عمل نمایید.

عوامل موثر در خرابی ممبران صنعتی

تعمیر و نگهداری فیلتر ممبران به عنوان اصلی ترین جز دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای اهمیت بسزایی است. بنابراین لازم است که پیوسته عملکرد آن در دستگاه تصفیه آب مورد ارزیابی قرار گیرد و تا حد امکان از بروز عوامل موثر در خرابی فیلتر ممبران جلوگیری شود. از جمله مهمترین عوامل در ایجاد اختلال و خرابی فیلتر ممبران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    وجود کلر در آب خوراک: ممبران های تصفیه آب از جنس پلی آمید یا سلولز استات هستند. فیلترهای ممبران پلی امید نسبت به وجود کلر آزاد در آب بسیار آسیب پذیر هستند. این ممبران ها اگر به مدت 200 تا 1000 ساعت تحت تاثیر کلر آزاد با غلظت ppm1 قرار گیرند، بشدت دچار آسیب خواهند شد. اگر این غلظت بیشتر از ppm1 بیشتر باشد، این اتفاق در زمان کوتاه تری اتفاق خواهد افتاد. در PH های بالای آب ورودی نیز میزان تخریب فیلتر ممبران توسط کلر شدت بیشتری خواهد داشت. باید دقت داشت که تماس بالای کلر با فیلتر ممبران موجب کاهش عملکرد فیلتراسیون و افزایش دبی آب خروجی خواهد شد. بنابراین در صورت رویت پدیده هایی نظیر کاهش ممانعت فیلتر ممبران از عبور املاح و افزایش جریان آب خروجی از آن پیشنهاد می شود، تمامی فیلترهای ممبران به صورت همزمان تعویض گردند. اگر دستگاه تصفیه آب دارای دو مرحله فیلتراسیون می باشد، احتمال نفوذ کلر به فیلترهای مرحله دوم نیز وجود دارد. بنابراین توصیه می شود که در صورت مشاهده نشانه های فوق، ممبران های مرحله دوم نیز جایگزین شوند.

•    وجود ذرات معلق و کلوئیدی در آب: یکی از دلایل افت فشار در آب خروجی از دستگاه تصفیه آب صنعتی، گرفتگی و فولینگ فیلترهای ممبران است که می تواند توسط ذرات معلق موجود در آب ورودی به دستگاه اتفاق بیفتد. به جرات می توان گفت گرفتگی ممبران مهمترین دلیل کاهش طول عمر فیلتر ممبران است. فولینگ شدید فیلترهای ممبران هنگامی اتفاق می افتد که افت فشار حاصل از نسبت دبی آب خروجی بر آب ورودی به دستگاه به بیشتر از 15% افزایش یابد. به بیانی دیگرهنگامی که دبی نرمالیزه شده آب خروجی (permeate) بیش از 15% کاهش یابد.  

عوامل موثر در خرابی ممبران صنعتی

زمان تعویض فیلتر ممبران


یکی از چالش های مهم در تعمیر و نگهداری فیلترهای ممبران صنعتی، تشخیص زمان تعویض آنها می باشد. بسیاری از سازنده های ممبران اصول کلی برای زمان تعویض فیلتر ممبران بیان می کنند که برخی از آنها به شرح زیر هستند:


•    پس از گذشت زمان 3 سال از استفاده فیلتر ممبران که میانگین طول عمر ممبران توسط تولیدگان آن در سراسر جهان است.
•    افرایش هدایت الکتریکی آب خروجی از دستگاه نسبت به حد مجاز آن
•    کاهش دبی آب تصفیه شده (کمتر از حد مجازی که توسط طراحی سیستم مشخص شده است)
با این وجود ممکن است مشاهده علایم بالا به علت فولینگ یا خرابی فیلترهای ممبران رخ ندهد و منجر به تعویض زود هنگام ممبران های تصفیه آب گردد. این در حالی است که ممبران های اسمز معکوس توسط سازندگان به منظور طول عمر بیشتر از 10 سال نیز ساخته می شود. در شرایط معمول افت عملکرد فیلتر ممبران بسیار آهسته و پس از گذشت چندین سال رخ می دهد. این مدت زمان تا حد بسیار زیادی به طریقه نگهداری از ممبران تصفیه آب بستگی دارد.


تجهیزات لازم برای تعویض فیلتر ممبران صنعتی

همانطور که گفته شد نصب و جایگزینی فیلتر ممبران نیازمند دانش و تخصص کافی است و باید توسط کارشناس مربوطه و آماده سازی تجهیزات ضروری انجام شود. ازجمله این لوازم و تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    پوش ایمنی نظیر کفش، دستکش و عینک ایمنی
•    روانسازهای سیلیکون مانند DOW corning، Molykote 111
•    ابزار آلاتی مانند آچار آلن
•    لوازم لازم برای شستشوی پرشر وسل نظیر آب یا فشار مناسب
•    اسفنج با میله بلند حهت شستشوی سطوح داخلی ممبران
•    گلیسیرین ، آب تمیز یا محلول پیشنهادی جهت روغن کاری وسل

فروشگاه تصفیه آب آبین ارائه دهنده انواع فیلتر ممبران صنعتی اورجینال با برندهای معتبر به ویژه فیلتر ممبران فیلمتک است و مشتریان خود در امر خرید محصولات از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب خود برخوردار می سازد.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید