نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دلایل مهم کاهش فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی

دلایل مهم کاهش فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی

در دستگاه های تصفیه آب خانگی زیرسینکی، برداشت آب از دستگاه از طریق شیر باریک و ظریفی انجام می شود که بر روی سینک نصب می شود. اگر شما نیز یکی از مصرف کنندگان دستگاه های تصفیه آب خانگی هستید، شاید گاهی کاهش فشار خروجی از دستگاه خود را مشاهده کرده باشید. این مشکل عمدتاً به مخزن تصفیه آب مربوط می شود و برای رفع آن بهتر است که کارکرد مخزن تصفیه آب در دستگاه مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم که مهم ترین علت های کاهش فشار در شیر برداشت را بررسی نماییم.

مهم ترین دلایل کاهش فشار آب شیر برداشت 

در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی معمولاً آب پس از عملیات فیلتراسیون در مخزن جمع آوری شده و در صورت نیاز از طریق شیر برداشت خارج شده و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. این مخزن ها از نوع تحت فشار هستند و تامین فشار مورد نیاز در برداشت آب از دستگاه را تامین می کنند. اگر آب خروجی از دستگاه تصفیه آب با افت فشار مواجه شده است، این مشکل احتمالا به دلیل وجود ایرادی در مخزن تصفیه آب اتفاق افتاده است. در صورت بروز کاهش فشار آب در دستگاه تصفیه آب، اگر پس از بررسی این مسئله احتمال دادید که این مشکل به دلیل خرابی منبع تصفیه آب است. به منظور بررسی و رفع این مسئله به صورت زیر عمل کنید: 


•    دستگاه را از برق کشیده و شیر مخزن تصفیه آب را ببندید. 
•    شیلنگ متصل به مخزن را خارج نمایید. اگر اتصالات مخزن از نوع فیتینگی می باشد، با فشردن ضامن، شیلنگ متصل به مخزن آزاد می گردد. اگر مخزن دارای اتصال مهره ای می باشد، با پیچاندن مهره می توانید شیلنگ را آزاد نمایید. 
•    مخزن تصفیه آب را به محل مناسبی منتقل کرده و شیر مخزن را باز کنید. اگر آب با فشار بالا از مخزن خارج شد و پس از تخلیه مخزن، وزن نهایی مخزن بسیار پایین است، منبع تصفیه آب ایرادی ندارد. 
•    اگر کاهش وزن مخزن پس از تخلیه، طبیعی به نظر نمی رسد، منبع دستگاه تصفیه آب شما، دچار مشکل شده است. این ایراد می تواند به دلیل پارگی دیافراگم یا تیوپ مخزن و یا کاهش هوای فشرده در آن باشد.

همه مخازن تصفیه آب دارای پرده ای به نام دیافراگم هستند که دو بخش ذخیره آب و هوا در مخزن را از یکدیگر جدا می کند. پارگی دیافراگم یا تیوپ مخزن می تواند سبب مخلوط شدن آب و هوا در محفظه داخلی منبع تصفیه آب گردد. هوای مخلوط شده با آب تصفیه به مرور از طریق شیر برداشت خارج شده و عملکرد مخزن تصفیه آب در تامین فشار مورد نیاز در دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا همان طور که می دانیم، مخزنی که فاقد هوا باشد، مسلماً قادر به خروج آب ذخیره شده نخواهد بود. مهم ترین نشانه ای که بیانگر خرابی و بروز ایراد در مخزن تصفیه آب است، سنگینی زیاد مخزن می باشد، زیرا اگر در مخزن تصفیه آب، تیوپ یا دیافراگم پاره شده باشند، آب کل فضای داخلی مخزن را اشغال خواهند کرد.  

در موارد دیگر، کاهش فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب می تواند به دلیل سوراخ شدن مخزن، کاهش فشار هوای فشرده، خرابی سوپاپ سوزن دار منبع و یا گرفتگی و مسدود شدن اتصالات دستگاه تصفیه آب باشد. اگر خرابی مخزن تصفیه آب به علت ایراد در سوزن هوا در مخزن اتفاق افتاده باشد، در این صورت مخزن تصفیه آب دیگر قابل تعمیر نیست و حتما باید آن را تعویض نمود.
 

از آنجایی که مخزن تصفیه آب با آب ذخیره شده در دستگاه ارتباط مستقیم دارد، کیفیت مواد اولیه در ساخت مخزن و بهداشتی بودن آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انتخاب مخزن تصفیه آب اصل و اورجینال یکی از مهم ترین اقداماتی که می تواند کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه آب را افزایش دهد.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده مخزن تصفیه آب اصل و اورجینال از برندهای معتبر به سراسر ایران می باشد که با بهترین تجهیزات صنعتی و مواد اولیه مرغوب تهیه شده اند. اگر قصد خرید محصولات تصفیه آب را دارید، برای سهولت در انتخاب خود با کارشناسان مجرب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید