نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین عوامل در طراحی آب شیرین کن های صنعتی

مهم ترین عوامل در طراحی آب شیرین کن های صنعتی

آب شیرین کن های صنعتی دارای قطعات و اجزای متنوعی هستند و به منظور عملکرد بهتر دستگاه در فرایند نمک زدایی و شیرین سازی آب بهتر است که طراحی دستگاه بر اساس کاربرد مورد نظر و عوامل متنوعی انجام شود. عملکرد مناسب سیستم آب شیرین کن و کیفیت آب خروجی دستگاه به میزان بالایی به اجرای صحیح فرایند طراحی و تولید دستگاه بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم که با مهم ترین پارامترها در طراحی دستگاه آب شیرین کن صنعتی آشنا شویم.

پارامترهای مهم در طراحی سیستم های آب شیرین کن صنعتی

برخی از نکات مهمی که در طراحی دستگاه آب شیرین صنعتی باید به آنها توجه شود، به صورت زیر هستند:


•    نوع آب خوراک دستگاه: یکی از مهم ترین عواملی که در تولید دستگاه آب شیرین کن باید مورد توجه قرار گیرد، این است که از چه آبی به عنوان خوراک سیستم آب شیرین کن استفاده می شود. اجزای بخش پیش تصفیه دستگاه و تعداد مراحل فیلتراسیون دستگاه تا حد زیادی به کیفیت آب ورودی به سیستم بستگی دارد. به این خاطر اجزای دستگاه و بخش پیش تصفیه باید به گونه ای طراحی و تنظیم شوند که با حذف عوامل رسوبی از آب، از ایجاد گرفتگی فیلترهای ممبران اسمز معکوس جلوگیری نماید. البته امروزه پیشرفت تکنولوژی در تولید فیلترهای ممبران و استفاده از سیستم تزریق آنتی اسکالانت در دستگاه آب شیرین کن صنعتی تا حدی از بروز این مشکل جلوگیری کرده است.


•    دمای آب ورودی و نرخ جریان آب (دبی آب): دبی آب عبوری از فیلتر ممبران به میزان بالایی به دمای آن بستگی دارد. به این معنی که آب گرم در مقایسه با آب سرد با سرعت بیشتری از فیلتر ممبران گذر می کند. در سیستم های آب شیرین کن صنعتی معمولاً جهت ثابت نگه داشتن دبی عبور آب از ممبران، از موتورهای فرکانس متغیر استفاده می گردد. البته باید دقت داشت که در صورت استفاده از موتورها در سیستم، با تغییر دمای آب نیز تنظیمات لازم انجام شود. در اکثر دستگاه های آب شیرین کن دمای آب 25 درجه سانتی گراد فرض شده و طراحی دستگاه بر این اساس صورت می گیرد.

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت

•    واحد پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی: به منظور گندزدایی آب در تصفیه خانه های شهری، مقدار بالای گاز کلر به آب افزوده می شود و وجود کلر در آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن می تواند موجب تخریب و کاهش عمر مفید فیلتر ممبران گردد. به این منظور طراحی سیستم پیش تصفیه آب شیرین کن به گونه ای صورت می گیرد که کلیه مواد آلی و ترکیبات کلر دار موجود در آب فیلتر و جداسازی شوند. حذف کلر از آب در این دستگاه توسط فیلتر کربن فعال و تزریق مواد شیمیایی نظیر بی سولفیت سدیم صورت می گیرد. در برخی مواقع جهت افزایش کیفیت آب و جلوگیری از رسوب گذاری ترکیبات کلسیم و منیزیم بر سطح غشای فیلتر ممبران از سیستم سختی گیر رزینی در بخش پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن استفاده می گردد.


•    میزان آلودگی میکروبی در آب ورودی: علاوه بر عوامل ایجاد کننده رسوب، میکروارگانیسم های موجود در آب نیز می توانند به صورت یک لایه بیولوژیکی بر روی غشای فیلتر ممبران نشسته و سبب گرفتگی و فولینگ ممبران شوند. اگر میزان عوامل میکروبی در آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن میزان بالایی داشته باشد، جهت حذف این عوامل از آب معمولاً در واحد پیش تصفیه آب شیرین کن از فناوری نانوفیلتراسیون استفاده می گردد.


•    میزان شاخص SDI آب ورودی: این شاخص یکی از پارامترهای مهم در کیفیت آب محسوب می شود و بیانگر میزان ذرات معلق و جامدات غیر محلول در آب است. شاخص SDI بالای آب ورودی به آب شیرین کن صنعتی می تواند موجب نیاز بیشتر ممبران به عملیات شستشوی سریع و کاهش طول عمر آن شود. به این دلیل در هنگام طراحی دستگاه آب شیرین لازم است که میزان SDI آب ورودی به صورت دقیق اندازه گیری گردد و طراحی سیستم بر این اساس انجام شود. در برخی مواقع به دلیل بالا بودن SDI آب ورودی به آب شیرین کن، مقدار دقیقی ماده منعقد کننده به سیستم تزریق می گردد. البته باید بدانیم که این تزریق باید با دقت بالایی صورت گیرد و تزریق مقدار بیش از حد ماده منعقد کننده خود می تواند سبب گرفتگی فیلتر ممبران شود.

طراحی و تولید دستگاه های تصفیه آب و آب شیرین کن صنعتی باید به صورت کاملا دقیق و توسط متخصصان تصفیه آب صورت گیرد. اگر این فرایند به درستی انجام نشود، آب خروجی از دستگاه تصفیه آب کیفیت لازم را نخواهد داشت و این امر می تواند سبب خرابی زود هنگام اجزای دستگاه و تحمیل هزینه های اضافی به مصرف کننده شود.

وب سایت تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع آب شیرین کن صنعتی با قیمت رقابتی به سراسر ایران است که با بهترین قطعات موجود در بازار و توسط متخصصان تصفیه آب این مجموعه صورت می گیرد. اگر قصد خرید یا راه اندازی دستگاه آب شیرین کن صنعتی را دارید، به منظور بهره مندی از مشاوره رایگان با کارشناسان فنی آبین تماس برقرار نمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید