نویسنده: راضیه کوه پیمانی

برای از بین بردن کلر در آب آشامیدنی چه باید کرد؟

برای از بین بردن کلر در آب آشامیدنی چه باید کرد؟


همه ما گاهی طعم ناخوشایند کلر در آب شرب را احساس می کنیم و این مسئله علاوه بر اثرات نامطلوبی که بر طعم و مزه آب دارد، سبب نگرانی مردم در مورد سلامتی آب آشامیدنی خود شده است. کلر یک عنصر شیمیایی است که به صورت مایع، جامد و گاز در طبیعت وجود دارد و به دلیل اثر ضدعفونی کنندگی قوی آن در تصفیه خانه های آب شهری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما نیز در پی راهی برای حذف کلر از آب آشامیدنی خود هستید، بهتر است که با بهترین روش هایی که جهت کلرزدایی از آب وجود دارد، آشنا شوید. در این مقاله تصمیم داریم که با آسان ترین روش ها و بهترین روش حذف کلر از آب شرب آشنا شویم.


ساده ترین روش های حذف کلر از آب شرب

وجود مقدار بالای کلر در آب شهری، سبب نگرانی بسیاری از مردم در استفاده از این آب در مصارف خوراکی شده است. برخی از روش های ساده ای که تاکنون جهت حذف گاز کلر از آب آشامیدنی ارائه شده است، شامل موارد زیر هستند:


•    حذف کلر از آب با جوشاندن آن: در این روش می توان توسط حرارت دادن و جوشاندن آب، به مدت طولانی آن را کلرزدایی نمود. همان طور که بدیهی است، در این روش حجم زیادی از آب توسط جوشاندن تبخیر شده و به هدر می رود و علاوه بر این مساله، جهت انجام آن، به انرژی زیادی احتیاج می باشد. نکته قابل توجه در این روش این است، که به منظور خروج گاز کلر از آب باید هم زمان با جوشاندن آب، درب ظرف را کمی باز نگه داشت.


•    حذف کلر از آب توسط ویتامین C: با افزودن قرص های حاوی ویتامین C یا مقداری آبلیمو،  می توان آب را کلرزدایی نمود. به این منظور کافی است که به هر 3.8 لیتر آب، حدود 40 میلی گرم قرص ویتامین C یا 12 قطره آبلیمو اضافه شود.

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت

•    قرار گرفتن آب در معرض هوای آزاد: چند ساعت نگه داشتن آب در ظرف در باز در محیط، می تواند باعث واکنش کلر با هوا و کاهش گاز کلر موجود در آب شود. البته باید توجه داشت که در این روش، آب باید زمان زیادی در محیط باقی بماند، که این مساله می تواند سبب ورود آلودگی های دیگر به آب شود، بنابراین استفاده از این روش جهت کلرزدایی آب چندان مطلوب نمی باشد.


•    حذف کلر از آب توسط روش اسمز معکوس: به منظور تصفیه پساب و فاضلاب معمولاً از روش کلرزنی استفاده می گردد، اما پس از ضدعفونی شدن آب، جهت حذف کلر، روش تصفیه آب اسمز معکوس (RO) مورد استفاده قرار می گیرد. روش RO بهترین و پیشرفته ترین روش جهت کلرزدایی از آب است که به صورت گسترده ای در مصارف خانگی و صنعتی به کار می رود. در ادامه با این روش حذف کلر از آب، بیشتر آشنا می شویم.


مطمئن ترین روش جهت حذف کلر از آب آشامیدنی

ساده ترین و مطمئن ترین روش برای حذف کلر از آب آشامیدنی و مصرفی خود، استفاده از یک دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد. این دستگاه می تواند کلیه آلاینده های موجود در آب را حذف کرده و آن را ضدعفونی کند، زیرا فیلترهای استفاده شده در دستگاه های تصفیه آب، به جز مولکول های آب، اجازه عبور هیچ ماده آلاینده ای از منافذ خود را نمی دهند. برخی از این دستگاه ها علاوه بر حذف املاح مضر و ناخالصی های آب، به دلیل استفاده از فیلترهای حاوی مواد معدنی، املاح مفید برای بدن را نیز به آب اضافه می کنند. 

در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، به منظور تصفیه و خالص سازی آب از فیلترهای مختلفی استفاده می گردد. یکی از مهم ترین فیلترهای به کار رفته در این دستگاه فیلتر ممبران است که قادر به حذف کلیه ناخالصی ها و آلاینده های آب نظیر کلر می باشد. این فیلتر تصفیه آب دارای منافذی با قطر بسیار کوچک (0.0001 میکرون) می باشد و می تواند تقریبا تمامی آلودگی های موجود در آب را فیلتر کرده و آبی کاملاً سالم و عاری از آلودگی را در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

در دستگاه تصفیه آب خانگی، معمولاً پیش از ورود آب به ممبران، توسط فیلترهای پیش تصفیه کربنی آلاینده هایی مانند کلر و مواد آلی از آب حذف می شوند. این فیلترهای پیش تصفیه حاوی ذرات کربن اکتیو هستند که از قدرت بالایی در حذف مواد آلی، ترکیبات کلر و دیگر مواد اکسنده برخوردار می باشند. این آلاینده ها، معمولاً دارای بار منفی هستند و با عبور از بستر کربنی در این فیلتر، جذب ذرات کربن اکتیو با بار مثبت شده و از آب حذف و جداسازی می گردند. خرید دستگاه تصفیه آب خانگی که از مواد اولیه کاملاً مرغوب و بهداشتی تهیه شده است و بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی تولید گردیده، می تواند شما را از آب عاری از کلر بهره مند سازد.

بازار تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اورجینال با قیمت های رقابتی به سراسر ایران است. اگر در میان مدل ها و برندهای متنوع  دستگاه های تصفیه آب موجود در بازار قادر به انتخاب دستگاهی متناسب با نیاز خود نیستید، برای مشورت با کارشناسان فروش مجرب آبین تماس برقرار نمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید