نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین مضرات مصرف آب کلر دار

مهم ترین مضرات مصرف آب کلر دار


در فرایند تصفیه آب شرب شهری در تصفیه خانه ها به آن مقادیر زیادی گاز کلر افزوده می شود. کلر می تواند به سرعت با ترکیبات موجود در آب ترکیب شود. اگر چه برخی از این ترکیبات اولیه کاملاً بی خطر هستند، اما پس از ترکیب با کلر به شکل کاملاً جدید و خطرناکی تبدیل می گردند. به این ترکیبات اصطلاحاً محصولات جانبی گندزدایی گفته می شود و صد برابر بیشتر از خود کلر سمیت دارند. به دلیل اهمیت این مسئله، این مقاله را به آشنایی با خطرات مصرف آب کلر دار اختصاص داده ایم.

خطرات مهم استفاده از آب حاوی کلر بالا


مصرف آب آشامیدنی حاوی گاز کلر دارای خطراتی است که برخی از آنها به شرح زیر هستند:


•    اثر منفی بر سلامت دندان ها: اگر چه میزان کلر در آب شرب معمولاً در حد استاندارد تنظیم می شود، اما در بسیاری از مواقع مانند شنا کردن در استخر و استفاده از آب معدنی غیر استاندارد، مقادیر زیادی از کلر به بدن ما راه می یابد. ورود مقدار زیاد کلر به بدن می تواند اثر نامطلوبی بر سلامت دندان ها داشته باشد و کاهش استحکام و پوسیدگی و از بین رفتن مینای دندان ها شود. لایه دیگری که مانند مینا، سطح دندان را می پوشاند، ماده ای به نام دنتین می باشد. کلر علاوه بر از بین بردن مینای دندان ها سبب نازک تر شدن لایه دنتین در سطح دندان می شود. از بین رفتن این لایه سبب تماس مستقیم مواد غذایی با رشته های عصبی دندان و ایجاد درد و بیماری حساسیت دندان می گردد.   


•    زرد شدن رنگ دندان ها: کلراید در آب آشامیدنی سبب از بین رفتن لایه سفید سطح دندان و ظاهر شدن لایه زرد رنگ زیر مینای دندان خواهد شد. این لایه زرد رنگ به مرور زمان به رنگ قهوه ای در می آید. اگر چه این اتفاق به یک باره رخ نمی دهد، اما بروز این مشکل علاوه بر اثر نامطلوب بر ظاهر دندان، برای سلامت آن نیز بسیار خطرناک می باشد.


•    خاصیت سرطان زای آب کلر دار: به محصولاتی که از واکنش کلر با ترکیبات موجود در آب تولید می شوند، محصولات جانبی گندزدا می گویند. این ترکیبات برای انسان بسیار سمی و کشنده هستند و از جمله آنها می توان به سم های کشنده ای مانند دیوکسین ها، پلی کلر بی فنیل ها، کلروفرم ها و ترکیبات تری هالومتان ها اشاره کرد. تحقیقات زیادی نشان می دهد که این مواد سمی، عامل اصلی ایجاد سرطان کبد و بیماری ام ایکس (جهش ناشناخته) در انسان هستند. این مواد به وفور در اکثر آب های تصفیه شده با کلر وجود دارند، به طوری که هنگامی که شما یک لیوان آب شرب می نوشید، می توانید مطمئن باشید که این مواد سمی را نیز مصرف کرده اید.


•    ایجاد خشکی دهان: قرار گرفتن آب معدنی و آب شرب شهری در برابر نور خورشید می تواند سبب فعال شدن کلر موجود در آب و تولید ترکیب cl2 شود. این کلر فعال معمولاً بر آنزیم های مفید در دهان اثر گذاشته و سبب احساس تشنگی شدید و خشکی دهان خواهد شد.


همان طور که گفته شد، مصرف آب آشامیدنی کلر دار سبب عوارض و بیماری های مهمی در انسان می گردد و بهترین روش جهت حذف کلر از آب آشامیدنی، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است. دستگاه تصفیه آب مرغوب و اورجینال می تواند کلیه مواد آلاینده و مضر آب نظیر ترکیبات کلر را  حذف کرده و آبی کاملاً سالم و بهداشتی را در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

فروشگاه تجهیزات تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب تایوانی به بازار ایران است که بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی آب آشامیدنی تهیه و تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی متناسب با نیاز خود را دارید، جهت سهولت در امر خرید با کارشناسان فروش آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید