نویسنده: راضیه کوه پیمانی

فیلتر الیافی (PP) چیست؟

فیلتر الیافی (PP) چیست؟


در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی از فیلتر الیافی جهت حذف گل و لای، شن و ماسه و سایر ناخالصی های درشت آب استفاده می شود. فیلتر PP، یکی از پرکاربردترین فیلترهای تصفیه آب می باشد و معمولاً در مرحله اول فیلتراسیون در دستگاه قرار می گیرد. بخش زیادی از آلاینده های موجود در آب شهری توسط این فیلتر در مرحله اول فیلتراسیون در دستگاه حذف و جداسازی می شوند و لازم است که این فیلتر پس از 3 تا 6 ماه استفاده تعویض گردد. در این مقاله قصد داریم که با فیلتر الیافی یا PP در دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شویم.

فیلتر الیافی در دستگاه تصفیه آب

فیلتر الیافی (سدیمنت) پرکاربردترین فیلتر تصفیه آب است و در مرحله اول فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد. جنس این فیلتر تصفیه آب از الیاف پلی پروپیلن است و به این دلیل به نام فیلتر PP (مخفف Poly Propylene) نیز شناخته می شود. فیلتر PP در واقع نوعی فیلتر غشایی است که با تابیدن الیاف آن به دور یکدیگر، سطح فشرده ای با منافذ و روزنه های زیاد تولید می گردد. نقش این فیلتر تصفیه آب در حقیقت تصفیه فیزیکی آب است و می تواند بسیاری از آلاینده های درشت آب نظیر گل و لای، شن و ماسه، زنگ لوله، قارچ، جلبک و نیز ذرات معلق و کلوئیدی را از آب حذف کند.

ساختار فیلتر الیافی به صورت الیافی پلیمری می باشد که به دور استوانه باریک و تو خالی پیچیده شده اند. طراحی این فیلتر به این صورت است که تراکم این الیاف در تمام سطح آن یکسان نیست و هر چه از سمت داخل به بیرون می رویم، فشردگی الیاف کاهش می یابد. دقت فیلتراسیون فیلتر الیافی بر حسب میکرون مشخص می گردد. فیلترهای PP در دقت های 1 تا 100 میکرون وجود دارند و بسته به کاربرد مورد نظر جهت تصفیه آب در مصارف مختلف استفاده می شوند. با این وجود اغلب فیلترهای الیافی در بازار دارای دقت 1 تا 5 میکرون می باشند. بدیهی است که هر چه دقت فیلتراسیون فیلتر PP بیشتر باشد، این فیلتر دقت بیشتری در حذف ذرات ریزتر دارد و تراکم الیاف داخلی آن بالاتر خواهد بود.


انواع فیلتر الیافی (PP)

در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی در مرحله اول فیلتراسیون از فیلتر الیافی 5 میکرون استفاده می گردد و در برخی دستگاه ها نیز در مرحله سوم پیش تصفیه به جای فیلتر کربن بلاک، فیلتر الیافی خانگی 1 میکرون قرار می گیرد. فیلتر الیافی 5 میکرون دارای منافذی به قطر 5 میکرون می باشد و می تواند کلیه ذرات بزرگ تر از 5 میکرون را از آب حذف کند.

زمان تعویض فیلتر الیافی در دستگاه تصفیه آب به میزان مصرف و کیفیت آب شهری بستگی دارد، اما معمولاً این زمان را به طور متوسط حدود 3 تا 6 ماه در نظر می گیرند. البته باید توجه داشت که اگر آب ورودی به دستگاه کیفیت بسیار پایینی دارد و حاوی مقداری بالای گل و لای، شن و ماسه و ... می باشد، فیلتر الیافی باید در زمان کوتاه تری در دستگاه تعویض شود.

فیلترهای الیافی دارای ابعاد بسیار متنوعی هستند و این فیلتر را می توان از نظر ابعاد (طول و قطر) به انواع فیلتر الیافی خانگی، فیلتر الیافی نیمه صنعتی و الیافی صنعتی طبقه بندی کرد. طول فیلترهای الیافی می تواند 7، 10، 20، 30، 40 اینچ یا بالاتر باشد. معمولاً در دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر الیافی 10 اینچ استفاده می شود، اما فیلترهای PP با طول بلندتر معمولاً جهت تصفیه آب در مصارف صنعتی و نیمه صنعتی به کار می روند. ضخامت (قطر) فیلترهای الیافی می تواند 2.5 یا 4 اینچ باشد و بر این اساس فیلترهای الیافی را می توان به دو نوع فیلتر اسلیم (قطر 2.5 اینچ) و فیلتر جامبو (قطر 4 اینچ) طبقه بندی نمود. بدیهی است که هر چه قطر فیلتر الیافی بالاتر باشد، ظرفیت آن برای جذب گل و لای و آلاینده های درشت آب بیشتر خواهد بود.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع فیلترهای تصفیه آب مرغوب به سراسر ایران است که توسط مواد اولیه درجه یک و پیشرفته ترین تجهیزات تهیه شده اند. اگر قصد تهیه یا خرید فیلتر برای دستگاه تصفیه آب خانگی خود را دارید، جهت انتخاب آسان تر و دریافت مشاوره رایگان متخصصان آبین تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید