نویسنده: راضیه کوه پیمانی

نکات مهمی در تعویض شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی

نکات مهمی در تعویض شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی


با حذف املاح و آلاینده های آب در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، سختی آب نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. به این ترتیب بسیاری از املاح مفید موجود در آب حذف شده و آب تا حدی طعم و مزه تلخ پیدا می کند. طعم و مزه این آب ممکن است برای مصرف کننده چندان خوشایند نباشد. در فرایند فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب، جهت افزودن املاح مفید از فیلتر مینرال یا قلیایی استفاده می شود. اگر برخی مواقع با وجود استفاده از این دو فیلتر تصفیه آب، مشکل TDS آب رفع نمی گردد. برخی از دستگاه های تصفیه آب خانگی از شیر میکس برای تنظیم سختی و TDS آب تصفیه شده استفاده می کنند. در این مقاله با نحوه تعویض شیر میکس در تصفیه آب خانگی آشنا شویم.

نحوه نصب و تعویض شیر میکس در تصفیه آب خانگی

در دستگاه تصفیه آب خانگی از شیر میکس پلاستیکی یا فلزی استفاده می شود. شیر میکس پلاستیکی قیمت مناسب تری دارد، اما نسبت به نوع فلزی خود از دقت بالاتری برخوردار می باشد. اکثر شیرهای میکس در بازار از نوع فلزی هستند. باید توجه داشت که در مناطقی که آب ورودی آلودگی میکروبی بالایی دارد، استفاده از این شیر میکس انتخاب مناسبی محسوب نمی شود. برخی از دستگاه های تصفیه آب خانگی فاقد شیر میکس هستند و اگر که قصد دارید که این قطعه را در دستگاه تصفیه آب خود نصب کنید، پس از تهیه شیر میکس مناسب، به صورت زیر عمل کنید:


•    ابتدا، برق و آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را قطع کنید. جهت یافتن شیر ورودی به دستگاه از شیلنگ ورودی را دنبال کنید. برای بستن شیر ورودی آن را در خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.
•    محل اتصال آب ورودی به شیر میکس در دستگاه پیش از فیلتر ممبران (فیلتر مرحله چهارم) و پس از شیر برقی و پمپ می باشد. خروجی شیر میکس نیز باید پیش از ورودی پست کربن (فیلتر پنجم یا مرحله آخر) در دستگاه قرار بگیرد. اگر دستگاه تصفیه آب شما 7 یا 8 مرحله ای می باشد، فیلتر آخر معمولاً فیلتر مینرال یا قلیایی است.
•    محل های مناسب برای قرار گیری شیر میکس در دستگاه تصفیه آب را یافته و در آنجا شیلنگ را توسط کاتر برش بزنید.
•    اتصال سه راهی را به دو سر شیلنگ مورد نظر متصل کنید.
•    شیلنگ دیگر را به قسمت میانی اتصال سه راه وصل نمایید.
•    توسط خار فیتینگی اتصالات سه راهی را محکم کنید.
•    در محل خروجی شیر میکس نیز مشابه ورودی آن، شیلنگ برش زده شده و رابط شیلنگ یک طرفه به سر خروجی شیلنگ متصل می گردد. به این صورت که خروجی آب به سمت فیلتر پایانی هدایت شود. اگر شیر بین راهی یک طرفه مورد استفاده قرار می گیرد، به رابط شیلنگ یک طرفه نیازی نمی باشد.
•    سه سانتی متر دیگر از شیلنگ آزاد را قطع کرده و آن را به سر دیگر رابط یک طرفه متصل کنید. دو سر شیلنگ مورد نظر را به اتصال سه راه دوم وصل کنید.
•    شیلنگ را از پشت ممبران تصفیه آب عبور داده و محل مناسبی از آن قطع کنید.
•    دو سر شیلنگ قطع شده به شیر میکس متصل می شود، به گونه ای که جهت جریان آب در شیر میکس به سمت فیلتر تصفیه آب آخر باشد.
•    شیلنگ شیر میکس را از بست کمربندی عبور داده و محل آن را در دستگاه ثابت کنید.
•    شیلنگ را به سه راه تصفیه آب متصل کنید.
•    برق و آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را برقرار کنید.

اگر به منظور نصب شیر میکس در دستگاه تصفیه آب خانگی مهارت فنی مناسبی ندارید و در مراحل نصب شیر میکس به صورت بالا، برای شما ابهاماتی وجود دارد، بهتر است که انجام این کار را به کارشناس فنی تصفیه آب بسپارید.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده دستگاه های تصفیه آب اصل تایوان با انواع و برندهای معتبر است که مواد اولیه مرغوب و کاملاً بهداشتی تهیه شده اند. اگر قصد خرید یا تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی خود را دارید، به این منظور با کارشناسان وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید