نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مشکلات ایجاد شده در شیر برداشت تصفیه آب خانگی

مشکلات ایجاد شده در شیر برداشت تصفیه آب خانگی

در دستگاه تصفیه آب زیر سینکی استفاده از آب تصفیه شده توسط شیر برداشت امکان پذیر است. این شیر برداشت بر روی سینک قرار می گیرد و استفاده نادرست از آن می تواند موجب بروز مشکلاتی در دستگاه تصفیه آب خانگی گردد. یکی از مشکلات رایج در دستگاه تصفیه آب، چکه کردن یا نشتی شیر برداشت در حالت بسته است. در این صورت عمدتاً این مشکل ناشی از خرابی مغزی شیر برداشت است. در این مقاله قصد داریم با علل خرابی شیر برداشت دستگاه تصفیه آب و نحوه تعویض مغزی آن آشنا شویم.

مشکلات رایج در شیر برداشت تصفیه آب

در بسیاری از مواقع شیر برداشت دستگاه تصفیه آب زیر سینکی با نشتی و ایجاد مشکلاتی در عملکرد خود مواجه می گردد. این مشکلات عمدتاً به دلایل زیر در دستگاه تصفیه آب به وجود می آیند: 

•    چکه کردن شیر برداشت: این مشکل علاوه بر هدر رفت آب، سبب کاهش فشار درون مخزن و روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب خواهد شد. اگر دستگاه تصفیه آب شما به صورت مکرر روشن و خاموش می شود، این مساله موجب استهلاک بیشتر دستگاه خواهد شد و ضروری است که علت این مشکل به طور دقیق بررسی شود. اگر شیر برداشت دستگاه شما دارای مغزی قابل تعویض دارد، می توان با تعویض مغزی آن، این مشکل رفع نمود، در غیر این صورت چاره ای جز تعویض شیر برداشت نخواهیم داشت. پس از تعویض مغزی یا کل شیر تصفیه آب بهتر است که دستگاه تصفیه آب خانگی را نیز سرویس نمود.


•    تشکیل رسوب در علمک شیر برداشت: گاهی در سطح خارجی شیر تصفیه آب خانگی رسوباتی ایجاد می شود، این مساله در کارکرد این وسیله مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما بر ظاهر شیر برداشت اثر خواهد گذاشت. به منظور رفع این رسوبات می توان از مواد جرم گیر ملایم که با استیل کاملاً سازگار هستند، استفاده نمود.  


•    شکستگی شیر برداشت: این مساله می تواند به دلیل تشکیل لایه رسوبی و ایجاد خوردگی در شیر برداشت اتفاق بیفتد. در این حالت به منظور استفاده از آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی با مشکل مواجه خواهیم شد و بدین منظور باید شیر تصفیه آب به طور کامل تعویض گردد.


•    ایجاد نشتی از کنار علمک شیر برداشت: این مشکل عمدتاً به دلیل خرابی اورینگ های مجاور شیر برداشت رخ می دهد. برای رفع این مشکل باید اورینگ های علمک شیر برداشت را تعویض نمود. این اورینگ ها معمولاً در بازار کمیاب هستند.

مطلب پیشنهادی: دلایل گرفتگی فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

انواع مغزی شیر تصفیه آب خانگی


مغزی شیر برداشت می تواند در دو اندازه بزرگ و کوچک وجود دارند، اما اختلاف اندازه آنها تنها در حد میلی متر می باشد و تنها با دقت بالا قابل تشخیص هستند. مغزی های ریز و درشت هر یک برای نوع خاصی از شیرهای برداشت دستگاه تصفیه آب به کار می روند. مغزی شیر برداشت دارای دو بخش داخلی و خارجی می باشد و کیفیت هر دو قسمت در این قطعه اهمیت بالایی دارد. بخش خارجی مغزی شیر تصفیه آب که فلکه شیر و کلاهک آن بر روی قرار می گیرند، به شکل های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. ممکن است مغزی که برای شیر برداشت خود انتخاب می کنید، برای آن مناسب نباشد، به منظور جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که در هنگام خرید این محصول شیر برداشت خود را نیز به همراه داشته باشید.

نحوه تعویض مغزی شیر برداشت ستاره ای

اگر مطمئن شدید که مغزی شیر برداشت دستگاه تصفیه آب خانگی شما، خراب شده است، به منظور تعویض مغزی شیر برداشت ستاره ای می توان به روش زیر عمل کرد:


•    با وسیله ای نوک تیز، درپوش مغزی شیر برداشت را خارج کنید.
•    پس از بیرون آوردن درپوش مغزی شیر تصفیه آب، پیچ های مغزی به خوبی دیده می شوند.
•    به کمک پیچ گوشتی مناسب، پیچ مغزی را باز کنید.
•    پس از باز کردن پیچ مغزی، دسته ستاره ای شیر به آسانی جدا می شود.
•    درپوش پلاستیکی که در پایین دسته ستاره ای شیر برداشت قرار دارد را چرخانده و آن را باز نمایید. اگر این کار به آسانی قابل انجام نبود، می تواند با ضربه و فشار بیشتری این کار را انجام دهید.
•    سپس به کمک آچار مناسب مغزی را باز کنید. در این صورت تمام اجزای مغزی خارج می شوند.
•    می توانید مغزی شیر برداشت را با مغزی جدید تعویض کرده و توسط آچار کمی آن را محکم کنید.
•    درپوش پلاستیکی و دسته ستاره ای شیر برداشت را به ترتیب بر روی مغزی قرار داده و کمی به داخل فشار دهید.
•    پیچ مغزی را با پیچ گوشتی محل کرده و درپوش آن را قرار دهید.
•    شیر برداشت را باز نموده و عملکرد آن را بررسی کنید.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع محصولات تصفیه آب مرغوب و اورجینال است. اگر عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی شما دچار مشکل شده است، جهت رفع این مساله و بهره گیری از متخصصان تصفیه آب این مجموعه می توانید با خطوط ارتباطی وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید